HAFIZA KAYBI DAHA YAVAŞ

HAFIZA KAYBI DAHA YAVAŞ

REUTERS

Hem Alzheimer hem de şeker hastalığı bulunanlarda hafıza kaybının sadece Alzheimer hastası olanlara oranla daha yavaş ilerlediği saptandı.

Daha önceki araştırmalar, şeker hastalarının Alzheimer'a yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyordu.

Fransa Milli Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Caroline Sanz ile ekibi, zaten Alzheimer hastası olanların şeker hastası da olmaları halinde zihinsel kayıp oranının etkilenip etkilenmeyeceğine baktı.

Ancak şaşırtıcı bir sonuçla karşılaşan bilim adamları, "Başlangıçtaki hipotezimiz, Alzheimer'ı olan hastalarda şeker hastalığının zihinsel kaybı artıracağı yönündeydi" dedi.

Yaklaşık 600 hastayı kapsayan araştırmanın başında, şekeri olan ve olmayan Alzheimer hastalarının zihinsel testlerdeki ortalama skorları 20 çıktı.
Ancak daha sonra yıllık periyodik testlerde, şekeri olmayan Alzheimerlılarda bu skor ortalama 1,24 oranında azalırken, şeker hastalarında sadece 0,38 oranında azaldı.

Şekerlilerde zihinsel kayıp oranının daha yavaş olmasının nedeni açık değil ancak bilim adamları bunun şeker hastalarının kullandığı bazı ilaçlardan kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Geçen şubat ayında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, insülinin beyni, Alzheimer ile ilgili toksik proteinlerden koruyabildiği, bazı şeker ilaçlarının da bu etkiyi artırdığı belirlenmişti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al