GÜZELLİK UYKUSU İŞE YARIYOR

GÜZELLİK UYKUSU İŞE YARIYOR

AFP
        
İsveçli bilim adamları, yaptıkları  araştırmayla “güzellik uykusu”nun işe yaradığını ortaya koydu.

 


Stockholm'deki Koralinska Enstitüsündeki bilim adamları, güzellik  uykusunun bilinen bir kavram olmasına rağmen bilimsel destekten yoksun olduğunu  düşünerek araştırma için kolları sıvadı. Araştırmada, iyi bir uyku çekenlerin,  uykusuz kalanlara göre daha çekici ve sağlıklı olduğu belirlendi.

Araştırmaya katılan gönüllülerin, 8 saat uykudan sonra ve 31 saat uyanık  tutulduktan sonra fotoğraflarını çeken bilim adamları, uyku yoksunu  katılımcıların daha az sağlıklı ve çekici olduğunu kaydetti.

Araştırma ekibi, normal bir gece uykusu uyuyan ve daha sonra gece  uykusundan mahrum edilmiş 23 genç erkek ve kadının fotoğraflarını gözlemcilerden  değerlendirmesini istedi.

Kameradan aynı uzaklıkta tutulan, makyaj yapılmayan ve  aynı yüz ifadesine bürünen katılımcıların fotoğraflarına bakan gözlemciler,  uykusuz olanların, yeterince uyuyanlara göre daha az sağlıklı, daha çok yorgun ve  daha az çekici olduğu sonucuna vardı.

Doktorların, hastalarının rahatsızlığını daha iyi anlamalarına yardımcı  olacağı ifade edilen araştırmanın sonucu British Medical Journal dergisinde  yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al