GÜZELLİK UYKUSU İŞE YARIYOR

GÜZELLİK UYKUSU İŞE YARIYOR

AFP
        
İsveçli bilim adamları, yaptıkları  araştırmayla “güzellik uykusu”nun işe yaradığını ortaya koydu.

 


Stockholm'deki Koralinska Enstitüsündeki bilim adamları, güzellik  uykusunun bilinen bir kavram olmasına rağmen bilimsel destekten yoksun olduğunu  düşünerek araştırma için kolları sıvadı. Araştırmada, iyi bir uyku çekenlerin,  uykusuz kalanlara göre daha çekici ve sağlıklı olduğu belirlendi.

Araştırmaya katılan gönüllülerin, 8 saat uykudan sonra ve 31 saat uyanık  tutulduktan sonra fotoğraflarını çeken bilim adamları, uyku yoksunu  katılımcıların daha az sağlıklı ve çekici olduğunu kaydetti.

Araştırma ekibi, normal bir gece uykusu uyuyan ve daha sonra gece  uykusundan mahrum edilmiş 23 genç erkek ve kadının fotoğraflarını gözlemcilerden  değerlendirmesini istedi.

Kameradan aynı uzaklıkta tutulan, makyaj yapılmayan ve  aynı yüz ifadesine bürünen katılımcıların fotoğraflarına bakan gözlemciler,  uykusuz olanların, yeterince uyuyanlara göre daha az sağlıklı, daha çok yorgun ve  daha az çekici olduğu sonucuna vardı.

Doktorların, hastalarının rahatsızlığını daha iyi anlamalarına yardımcı  olacağı ifade edilen araştırmanın sonucu British Medical Journal dergisinde  yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al