Deprem Travma Psikolojisi

'Güzel İnsan Modeli'ne yeni basım

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın “Güzel İnsan Modeli” kitabı Azerbaycan’da 'Kamil İnsan Modeli' ismiyle basıldı...

'Güzel İnsan Modeli'ne yeni basım

Üsküdar ÜniversitesiÜsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kaleme aldığı kitabı “Güzel İnsan Modeli”, Azerbaycan’da “Kamil İnsan Modeli” adıyla basıldı.  Toplumun manevi dinamikleri olan değerlerin hayatımıza yeniden hâkim olması için bir adım atmaya çağıran kitapta ailede, toplumda ve siyasette değerler psikolojisinden bahsediliyor.

Azerbaycan’da gençlikle ilgili kültürel çalışmalar yapan Gençliğe Yardım Fondu desteği ile çıkan kitap, İpekyolu Yayınları tarafından basıldı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, cesaret, sadakat, affetme, paylaşma, cömertlik, alçakgönüllülük, özeleştiri, adalet gibi kavramlara değindiği kitabında bu kavramların toplumun geneli tarafından kabul edilen değerler olduğunu belirtiyor.

Değerler eğitiminin insandan başlayarak topluma yayılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kitabında güzel insan modelini sunuyor.

İyiliğe yatırım yapan kazanır

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, toplumsal değerleri örnek vererek açıkladığı kitabında, “Değerleri bir banka hesabına benzettiğimiz zaman iyi yatırımlar yapan kişinin hesabı ona kar getirecektir. Ne kadar kar ettiği hemen anlaşılmasa da bu, ileri yaşlarda faydasını göreceği bir birikim olacaktır” diyerek doğaya ya da ailesine yatırım yapan kişinin, bu yatırımlarının kendisine geri döneceğini ifade etti.

Kötülükler ağaçları kurutan kurtlar gibidir

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bugünün toplumsal yapısına baktığımızda, toplumsal değerlerin artık sadece cümle içinde kullanılan kelimelerden ibaret olduğunu belirtti. “Değerleri gölgeleyerek toplumları değiştiren kötülükler, ağaçlardaki saklı kurtlar gibidir” ifadesini kullanan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Nasıl ki kurtlar ağacı içten kemirerek devirirse, sosyal yozlaşma ve kuralsızlık da toplumu böyle çürütür” ifadesini kullandı.

Değerleri ilk olarak aileden alırız

Değerlerin mutluluğu sağlayan, kültürel altyapıyı oluşturan önemli faktörler olduğunu söyleyen Prof. Nevzat Tarhan, “Hayat ve olaylar karşısında yaptığımız soyut çıkarımlar, değerlerin verilerini oluşturur. Gerek beş duyumuzla algıladığımız gerekse akıl ve sezgi yoluyla idrak ettiğimiz değerler, insanların düşünce tarzını belirleyerek davranışları oluşturur. İşte insan da değerleri, ailesinden başlamak suretiyle yakın ve uzak çevresinden öğrenir” dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) 2022 Raporu, dünyayla aynı anda Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010, 2015-2022 ile
  • Randevu Al