GÜVENSİZLİĞİN SEBEBİ

GÜVENSİZLİĞİN SEBEBİ

GÜVENSİZLİĞİN SEBEBİGüvensizliğin en önemli birinci sebebi yalanın çok kullanılmasıdır. Yalan söyleyen bir insan ben yalan söyleyebildiğime göre insanlarda bana yalan söyleyebilir düşüncesi ile kimseye güvenmemeye başlar.

En sık rastlanan ikinci sebep insanların depresif ruh halinde olmalarıdır. Hiç bir şeyden zevk almayan mutsuz insanlar kendilerine güvenmezler. Hep olumsuz ve karanlık senaryo yazarlar. Karamsar yorumlar nedeniyle kötülük beklentileri içerisindedirler. Böyle bir ruh halindeki insan kendisini ve geleceğini tehlikede hisseder ve savunma içerisinde kalır. Çünkü hayatı engellerle dolu bir yaşam olarak yorumlamaktadır. Üçüncü bir sebep paranoid ruh halidir. Paranoid ruh halindeki insan korku içerisindedir. Kendisini tehdit altında hisseder.

İnsanların kendisine zarar vereceği ve kötülük yapacağı tarzındaki bir beklenti kişiyi sürekli savunma içerisinde tutar. Bu kuşkucu kişiler silahı severler, kolaylıkla korkunun etkisiyle yanılır, tepki verebilirler. Kimseye güvenmedikleri için hep kaygı içerisindedirler. Mutlu değillerdir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al