Deprem Travma Psikolojisi

GÜVENLİK ÇALIŞANLARI ve İŞSİZLİK İNTİHARLARI İYİ BAK KENDİNE'DE

GÜVENLİK ÇALIŞANLARI ve İŞSİZLİK İNTİHARLARI İYİ BAK KENDİNE'DE

İşsizlik bunalımı sonrasında oluşan depresyon ve moral değerlerde yaşanan erozyon sonucunda yaşanan intihar artışlarının temel sebebi nedir? Güvenlik çalışanlarının ve elinde silah bulunduranların intiharlarında gözlenen artışın psikolojik nedenlerini İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve uzmanlar ÜLKE TV’de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Giderek arttığı gözlenen güvenlik çalışanları intiharlarının temel sebepleri nelerdir? Kamuoyunda şüpheli intiharlar olarak nitelenen bu intiharlar nasıl bir ruh hali sonucu yaşanmaktadır? Stres baskısına direnemeyen ve elinde güvenlik nedeniyle silah taşıyan bu kişilerin yaşadıkları bunalımdan çıkmaları için ne gibi çalışmaların yapılması gerektiği konusunu Prof. Tarhan, Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

İşsizlik nedeniyle buhran geçiren, evine ekmek götüremeyen ve içine düştü bunalımdan çıkamayarak intihar edenlerin yaşadıkları gelecek korkusu nedir? Kişinin yaşadığı gelecek korkusu ne gibi hatalar yaptırır? Gelecek korkusuna aşırı anlam veren kişilerin beyinlerinde ne gibi değişiklikler olmaktadır? Sağlıklı karar verme ve analiz etme yetenin gelecek korkusu ne şekilde etkiler? İşsizlik sonrasında yaşanan depresyondan çıkma imkanları nelerdir? Gelecek korkusuna aşırı anlam vermek depresyonu derinleştirir mi? Bu konuda ne gibi veriler vardır? TÜİK'in yayınlamış olduğu işsizlik oranları ile intiharlarda ne gibi bir paralellik söz konusudur? gibi konuların ele alınıp çözüm yollarının sunulacağı 'İyi Bak Kendine' programının bu akşamki konukları Memory Center Bağdat Caddesi Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzm. Dr. Oğuz Tan ile Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar. İşsizlik bunalımından sonra yaşanan depresyon ve gelecek korkusunun aşılamaması nedeniyle yaşanan psikolojik sorunların ve önlenemeyen intiharların enine boyuna irdeleyecek ve cevaplar arayacaklar.

İşsizlik ve gelecek korkusunun hayata getirdiği yük ve olumsuzlukların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliğinde Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu kendine iyi bakmak isyeyenlerin 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV'de..

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al