GÜVENLERİ GELİŞECEK

GÜVENLERİ GELİŞECEK
Paylaş:

A.A

Zihinsel engelli gençler için açılan kafeterya, engellilerin kendilerine olan güvenlerinin gelişmesine katkı sağlıyor.


Bursa'da, 18-24 yaş arasındaki eğitilebilir düzeydeki zihinsel engelli gençlerin eğitim gördüğü Nilüfer İş Merkezi bünyesinde açılan kafeterya, engellilerin hem meslek öğrenmelerine hem de kendilerine olan güvenlerinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Kafede çalışan 2'si down sendromlu 3 engelli genç, nasıl servis yapılacağından temizliğe kadar her şeyi öğreniyor. Gençlerin işlerini yaparken gösterdikleri performans ve ciddiyet, profesyonel garsonları aratmıyor.

Gençlerden down sendromlu Yavuz Beyazıt (21), kafenin kapısında müşterileri “Hoş geldiniz” diyerek içeriye davet ederken, yine down semdromlu Halil Aran (20) ile şef garson Hakan Uysal (18) ise siparişleri alıp, servis yapıyor.

Yavuz Beyazıt, kafede çalışmayı da çok sevdiğini belirterek, “Kapıda görevliyim. Misafir geldiğinde kapıyı açıyorum, 'hoş geldiniz' diyorum. Burayı çok seviyorum” dedi.

Halil Aran da kafede garsonluk yapmayı öğrendiğini dile getirerek, “Burada çalışıyoruz. Mantı satıyoruz. Müşterilere yemek götürüyoruz” dedi.
Hakan Uysal ise kafenin şef garsonu olduğunu, daha önce amcasının lokantasında bu işi yaptığı için deneyimi bulunduğunu dile getirerek, “Burada arkadaşlarıma, nasıl servis yapılacağını öğretiyorum. Sabah geldiğimizde temizlik yapıyoruz. Müşteri geldiğinde en güzel şekilde ilgileniyoruz. Tüm Bursalıları kafemize bekliyoruz” diye konuştu.

Nilüfer İş Merkezi Müdürü Mehmet Ali Karadağ da okulun amacının engelli gençlere belirli davranışları kazandırarak, istihdam edilmelerine imkan sağlamak olduğunu belirtti.

İş öncesi eğitimini okulda verebilmek ve istihdam yaratabilmek amacıyla bir proje hazırlayarak valiliğe sunduklarını, Vali Şahabettin Harput'un projeye son derece olumlu baktığını ifade eden Karadağ, böylece engelli gençlerin çalıştığı “NİŞ Kafe”nin hizmete girdiği vurguladı.

Karadağ, kafede gönüllü kadınlarca hazırlanan yiyeceklerin satıldığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu yiyecekler daha önce pazarda satılıyordu. Şimdi kafemizde de satılmaya başlandı. Kafemiz halka açık. 08.00-24.00 saatlerinde hizmet vermeyi hedefliyoruz. Şu anda 08.00-17.00 saatlerinde açığız. Gönüllülerin hazırladığı mantı, çorba, börek, dolma ve değişik türdeki tatlılar burada öğrencilerimiz tarafından servis ediliyor. Şu anda burada 3 öğrenci çalışıyor. Bu sayıyı 2 vardiyaya çıkarmayı planlıyoruz.”