Gut Hastalığı

Gut Hastalığı nedir Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Gut Hastalığı kimlerde görülür? Gut Hastalığı tedavisi nasıldır? Gut Hastalığı genetik mi? Gut Hastalığı hakkında her şey....

Gut Hastalığı

Gut Nedir?

Gut, eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesinden kaynaklanan bir tür artirittir. Ürik asit, yediğimiz birçok yiyeceğin bir parçası olan pürinlerin artığıdırr. Ürik asitin vücuttan atılmasındaki herhangi bir anormallik ve bu bileşiklerin eklemlerde kristalleşmesi ile ağrılı artrite, böbrek taşlarına ve böbrek filtreleme tübüllerinin ürik asit kristalleriyle tıkanmasına neden olarak böbrek yetmezliğine neden olabilir. Gut, tarih boyunca en çok görülen tıbbi hastalıklardan biri olma özelliğine sahiptir.

Gut Belirtileri

- Yoğun eklem ağrısı
- Ağrı
- Şişlik ve kızarıklık

Akut gut atakları, etkilenen eklemde hızlı bir ağrı başlangıcı, ardından sıcaklık, şişme, kırmızya dönük renk değişikliği ve belirgin hassasiyet ile karakterizedir. Ayak başparmağınındaki küçük eklemler, gut için en yaygın bölgedir. Etkilenebilecek diğer eklemler ayak bilekleri, dizler, bilekler, parmaklar ve dirseklerdir. Bazı insanlarda akut ağrı o kadar yoğundur ki ayak parmağına dokunan bir çarşaf bile şiddetli ağrıya neden olur. Bu ağrılı atakları genellikle ilaçlı veya ilaçsız olarak saatler ila günler içinde azalır. Nadir durumlarda, bir atak haftalarca sürebilir. Gut hastalarının çoğunda yıllar içinde tekrarlanan ataklar görülür.

GUT HASTALIĞINDA Tanı Yöntemleri

Kan testi

Doktorunuz kandaki ürik asit ve kreatinin seviyelerini ölçmek için bir kan testi önerebilir. Yine de kan testi sonuçları yanıltıcı olabilir. Bazı insanlar yüksek ürik asit seviyelerine sahiptir, ancak hiçbir zaman gut hastalığına sahip olmazlar.

Röntgen


Gut hastalığı dışında eklem iltihabına neden olabilecek diğer hastalıkların bulunmasında yardımcı olur.

Ultrason

Ultrason, kas ve iskelet sistemindeki eklemlerde meydana gelen iltihabi durumu veya ürat kristallerini tespit edebilir.

MR

MR görüntülemesi ile eklemdeki ürat kristallerin varlığı tespit edebilir. Gut hastalığı, eklemlerin zayıflamasına ve uzun vadede eklem hasarına neden olabileceğinden, bu hastalıkta doğru tanının konulması son derece önemlidir.

Gut hastalığından kimler etkilenir?

ABD'de gut prevalansı son yirmi yılda artmıştır ve şimdi 8.3 milyon (% 4) Amerikalıyı etkilemektedir. Gut, erkeklerde kadınlardan daha yaygındır ve Afrikalı-Amerikalı erkeklerde beyaz erkeklerden daha sık görülmektedir. Gut geçirme şansı yaşla birlikte artar. Kadınlarda gut atakları genellikle menopozdan sonra ortaya çıkar. ABD nüfusunun yaklaşık% 21'inde hiperürisemi olarak bilinen bir durum olan kan ürik asit seviyeleri yükselmiştir. Bununla birlikte, hiperürisemi olanların sadece küçük bir bölümünde gut gelişir. Ebeveynlerinizde gut varsa, o zaman% 20 sizin de yakalanma şansınız vardır.

Gut için Risk Faktörleri

Obezite, özellikle gençlerde aşırı kilo alımı, orta ila ağır alkol alımı, yüksek tansiyon ve anormal böbrek fonksiyonu gut gelişimi için risk faktörleri arasındadır. Bazı ilaçlar ve hastalıklar da yüksek seviyede ürik asitlere neden olabilir. Ayrıca, gut hastalarında anormal derecede düşük tiroid hormonu seviyelerinin  (hipotiroidizm) görülme  yaygınlığı yüksektir.

Gut'un Görünüşü: Baş parmak

Ayak başparmağının bitimindeki eklem, akut gut atağının en yaygın bölgesidir. Gut tedavi edilmediği sürece bu ataklar tekrarlayabilir. Guttan dolayısıyla yaşadığınız ağrı bitmiş olsa bile doktorunuza görünün. Zamanla eklemlere, tendonlara ve diğer dokulara zarar verebilir.

Gut'un Görünüşü: Parmaklar

İnsanlar parmak eklemlerinde ürik asit kristalleri birikimi ile gut yaşayabilirler. Gut atağı sırasında ağrıyı hafifletmek için acı veren eklemi dinlendirin.

Gut’un görünüşü: Dirsek

Gut, dirsek ve diz gibi eklemlere de saldırabilir. Dirsek üzerindeki çıkıntıya dikkat edin.

Gut Artritinin Teşhisi

Gut teşhisi,  hastalar özellikle ayak parmaklarının bitimindeki eklemlerde veya ayak bileklerinde veya dizlerde tekrarlayan ağrılı artrit atakları öyküsü bildirdiğinde gündeme gelir. Gut için en güvenilir test, eklem aspirasyonu ile elde edilen eklem sıvısında ürik asit kristallerini tespit etmektir. Bu yaygın prosedür topikal lokal anestezi ile yapılır. Steril teknik kullanılarak sıvı, bir şırınga ve iğne ile iltihaplı eklemden çekilir.

Gut Teşhisi: Eklem Sıvısı Analizi

Eklem sıvısı elde edildikten sonra ürik asit kristalleri ve enfeksiyon açısından analiz edilir. Doktorunuz ayrıca kanınızdaki ürik asit miktarını ölçmek için bir kan testi yapabilir

Gut Saldırıları Nasıl Önlenir?

Yeterli sıvı alımının sürdürülmesi akut gut ataklarını önlemeye yardımcı olur ve gut hastalarında böbrek taşı oluşumu riskini azaltır. Alkolün dehidrasyona katkıda bulunabilecek ve akut gut ataklarını hızlandırabilecek diüretik etkileri olduğu bilinmektedir. Alkol ayrıca ürik asit metabolizmasını etkileyebilir ve hiperürisemiye neden olabilir. Bu da ürik asitin böbreklerden atılmasını yavaşlatarak eklemlerde kristallerin çökmesine sebebiyet vererek guta sebebiyet verir.

Önleme Teknikleri

Diyet değişiklikleri kandaki ürik asit seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Pürin kimyasalları vücut tarafından ürik aside dönüştürüldüğünden, pürin açısından zengin gıdalardan kaçınılmalıdır. Pürin bakımından zengin gıdalar arasında kabuklu deniz ürünleri ve karaciğer, beyin ve böbrekler gibi sakatatlar bulunur. Araştırmacılar, et veya deniz ürünleri tüketiminin gut atakları riskini artırdığını, süt tüketiminin bu riski azalttığını söylüyor. Kilo verme, tekrarlayan gut atak riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Gut İçin  İlaç Tedavisi

Bazı ilaçlar, anti-enflamatuar ilaçlar (ibuprofen ve naproksen), kolşisin ve kortikosteroidler gibi gut ataklarının ağrısını ve iltihaplanmasını azaltır. allopurinol, febuxostat, lesinurad ve probenicid gibi ilaçlar kandaki ürik asit seviyesini düşürür ve eklemlerde (gut artriti), böbreklerde (taşlarda) ve dokuda (tophi) ürik asit birikmesini önler, daha fazla atak ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Gelecekte Gut hastalığını ne bekliyor?

Gut ve hiperürisemi ile ilgili çeşitli alanlarda aktif araştırmalar devam etmektedir. Bilim adamları, yüksek hayvansal proteinin gut riskini biraz artırdığını bulmuşlardır. Kronik gut hastalarında yüksek ürik asit düzeylerinin tedavisinde daha geniş çaplı  ve güvenli olabilecek yeni ilaçlar geliştirilmektedir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alkol kullanımı ve safra taşlarının pankreas iltihabına yol açtığını vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, iltihabın önemsenmemesi ve
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Randevu Al