Gürültü kirliliği insanı öldürebilir

Gürültü kirliliği insanı öldürebilir
Gürültü kirliliği insanı öldürebilirDÜNYA Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) araştırması, gürültü kirliliğine maruz kalan insanların "uykularında bile" stres altında yaşadıklarını ve çeşitli kalp rahatsızlıkları nedeniyle ölme risklerinin önemli oranda arttığını ortaya koydu. Yüksek sese maruz kalanların vücudunda, yüksek oranda stres hormonu bulundu.
BU hormonun "kronik strese" yol açtığını vurgulayan uzmanlar, ölümle sonuçlanan kalp rahatsızlıklarının yüzde 2'sinin gürültü nedeniyle oluşan stresten kaynaklandığını kaydetti. Raporda, devamlı yüksek stresle yaşamanın çok ciddi psikolojik sorunlara yol açabileceği belirtildi.

Gürültüye çare İstanbul'da aranacak

Dünyada gürültü kontrolü alanındaki en önemli bilimsel organizasyonlardan biri olan 'Inter-Noise 2007' kongresi, 28-31 Ağustos 2007 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenecek. Inter-Noise 2007 Organizasyon Komitesi Başkanı İTÜ Makina Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.H. Temel Belek, "Kongreler bugüne kadar yaşam kalitesi yüksek ülkelerde yapılan ve Türkiye'de ilk kez yapılacak bir kongredir" dedi.

KAYNAK: //www.milliyet.com.tr/
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al