GÜNEYDOĞU PSİKOLOJİ OKUYOR

GÜNEYDOĞU PSİKOLOJİ  OKUYOR

Milliyet

Kültür Bakanlığı’nın araştırmasına göre kitap okumada Erzurum ve Erzincan ilk sırada, düzenli en çok okunan yazar ise Ömer Seyfettin.

 


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Türkiye’deki okur profili ve eğilimlerinin incelenmesi amacıyla 26 ilde, 7 bini aşkın kişinin katılımıyla yaptırdığı araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu.
Sonar Araştırma Şirketi’nin 26 ilde, 7 bin 200 kişinin katılımı ile yaptığı araştırmaya göre, Türk insanı günde ortalama 30 dakika kitap okuyor. Araştırmaya göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi psikoloji, İstanbul ise aşk kitaplarını seviyor. Yılda ortalama okunan kitap sayısı bakımından 12-13 kitapla Erzurum ve Erzincan ilk sırada bulunuyor. Ancak buralarda ağırlıklı olarak dini kitaplar okunduğu belirtildi. İkinci sıraya Kocaeli, Adapazarı, Bolu, Düzce yerleşti. Egelilerin ise yılda ortalama 5-6 kitap okuduğu ortaya çıktı.

Seyfettin ilk sırada

Düzenli okunan yazarlar sıralamasında ilk sırayı alan Ömer Seyfettin’i, Ayşe Kulin, Nobelli yazar Orhan Pamuk ve Yaşar Nuri Güntekin takip etti. “Korsan kitap satın alıyor musunuz” sorusuna, katılımcıların yüzde 84’ü “hayır” yanıtı verdi.  “Boş zamanlarınızı ne yapıyorsunuz” sorusuna, Ege ve kısmen Marmara Bölgesi’nde oturan katılımcılar “aile”; İç Anadolu, doğu ve kuzey bölgeleri “müzik”; Güneydoğu, Rize ve Trabzon hattı hariç Karadeniz Bölgesi, İstanbul, Ankara, Burdur ve Isparta “televizyon”; Mersin ve Adana “arkadaşlarla zaman geçirerek” yanıtını verdi.

Macera meraklıları

Türkiye’de en çok macera kitaplarının okunduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, Karadeniz polisiye, İç Ege ve Batı Karadeniz eğitim, Ege, İstanbul, Ankara edebiyat, Güneydoğu ise psikoloji kitapları okuyor. Yine Güneydoğu, Hakkari ve İstanbul aşk kitaplarını tercih ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al