GÜNEYDOĞU PSİKOLOJİ OKUYOR

GÜNEYDOĞU PSİKOLOJİ  OKUYOR
Paylaş:

Milliyet

Kültür Bakanlığı’nın araştırmasına göre kitap okumada Erzurum ve Erzincan ilk sırada, düzenli en çok okunan yazar ise Ömer Seyfettin.

 


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Türkiye’deki okur profili ve eğilimlerinin incelenmesi amacıyla 26 ilde, 7 bini aşkın kişinin katılımıyla yaptırdığı araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu.
Sonar Araştırma Şirketi’nin 26 ilde, 7 bin 200 kişinin katılımı ile yaptığı araştırmaya göre, Türk insanı günde ortalama 30 dakika kitap okuyor. Araştırmaya göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi psikoloji, İstanbul ise aşk kitaplarını seviyor. Yılda ortalama okunan kitap sayısı bakımından 12-13 kitapla Erzurum ve Erzincan ilk sırada bulunuyor. Ancak buralarda ağırlıklı olarak dini kitaplar okunduğu belirtildi. İkinci sıraya Kocaeli, Adapazarı, Bolu, Düzce yerleşti. Egelilerin ise yılda ortalama 5-6 kitap okuduğu ortaya çıktı.

Seyfettin ilk sırada

Düzenli okunan yazarlar sıralamasında ilk sırayı alan Ömer Seyfettin’i, Ayşe Kulin, Nobelli yazar Orhan Pamuk ve Yaşar Nuri Güntekin takip etti. “Korsan kitap satın alıyor musunuz” sorusuna, katılımcıların yüzde 84’ü “hayır” yanıtı verdi.  “Boş zamanlarınızı ne yapıyorsunuz” sorusuna, Ege ve kısmen Marmara Bölgesi’nde oturan katılımcılar “aile”; İç Anadolu, doğu ve kuzey bölgeleri “müzik”; Güneydoğu, Rize ve Trabzon hattı hariç Karadeniz Bölgesi, İstanbul, Ankara, Burdur ve Isparta “televizyon”; Mersin ve Adana “arkadaşlarla zaman geçirerek” yanıtını verdi.

Macera meraklıları

Türkiye’de en çok macera kitaplarının okunduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, Karadeniz polisiye, İç Ege ve Batı Karadeniz eğitim, Ege, İstanbul, Ankara edebiyat, Güneydoğu ise psikoloji kitapları okuyor. Yine Güneydoğu, Hakkari ve İstanbul aşk kitaplarını tercih ediyor.