GÜNEŞTEN KORUR

GÜNEŞTEN KORUR

ANKA

Güneş ışınlarından korunmak için kremler kullanın, koruyucu giysiler giyin uyarısında bulunuldu.

 


Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Fisun Mertoğlu, aşırı sıcaklarda güneş ışınlarının zararlı etkilerine dikkat çekerek, “Güneş ışınlarından korunmak için koruyucu kremler kullanın, koruyucu giysiler giyin ve aşırı sıvı tüketin” uyarısında bulundu.

Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Fisun Mertoğlu, vatandaşları artan sıcaklıklarda güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı uyardı.

“KORUYUCU KREMLER SICAKTAN KORUMAZ”

Koruyucu kremlerin kullanımında vatandaşların hata yaptığını belirten, Dr. Fisun Mertoğlu, koruyucu kremlerin güneşten korunmak için kullanılması gerektiğini, sıcaklıktan korunma bağlamında yararının olmayacağını ifade etti. Dr. Mertoğlu, “Koruyucu kremler güneşe çıkarken sürülmeli, güneşe çıkmayacaksanız kullanımına dikkat etmelisiniz. Koruyucu kremler güneşten korur sıcaktan değil” dedi.

BEBEKLER AŞIRI SIVI TÜKETMELİ

Güneşin zararlı etkilerinden en fazla bebeklerin etkileneceğini ifade eden Dr. Mertoğlu, bebekleri güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için annelerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Bebekler gerekmedikçe güneşe çıkartılmamalı. Bebekler için yüksek koruma faktörlü koruyucu kremler kullanılması gerekir. Bebekleri koruyucu giysilerle güneşten korumalıyız. En önemlisi ise bebekler aşırı sıvı tüketmelidir.”

GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GERKENLER

Yaşlıların, bebeklerin ve tansiyon hastalarını güneş ışınlarından en çok etkilenen kişiler olarak belirten Dr. Mertoğlu, vatandaşların güneşin zararlı  etkilerinden korunmak için yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“Güneşten koruyucu kremleri kullanmalı, koruyucu giysiler giyilmeli(şapka, uzun kollu ince elbiseler), güneş ışığını yansıttığı için beyaz renkli giysiler giymeliyiz.”

Gerekmedikçe vatandaşların güneş ışınlarına maruz kalabilecekleri saatlerde güneşe çıkmamalarının
önemini vurgulayan Mertoğlu, vatandaşların sabah erken ve akşam üstü saatlerinde dışarıya çıkmalarının sağlık açısından daha yararlı olabileceğini kaydetti.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al