Güneşten 12 milyar daha büyük!

güneş,kara delik,gök bilimciler,nature dergisi

Güneşten 12 milyar daha büyük!
Paylaş:

Güneş‘ten 12 milyar kat büyük kara delik keşfedildi.

gunessGök bilimciler, 12,8 milyar ışık yılı uzaklıkta keşfedilen kara deliğin bir kuasarın merkezinde yer aldığı, kütlesinin Güneş‘ten 12 milyar kez daha büyük ve Samanyolu galaksisinden 40 bin kat daha parlak olduğunu duyurdu. Nature dergisinde yayımlanan araştırmada şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara deliğin, Büyük Patlama’dan 900 milyon yıl sonra oluştuğu belirtiliyor.

PEKİ KARA DELİK NEDİR? Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir.

Bu tür nesneler ışık yaymadıklarından kara olarak nitelenirler. Kara deliklerin, “tekillik“leri dolayısıyla, üç boyutlu olmadıkları, sıfır hacimli oldukları kabul edilir. Kara deliklerin içinde zamanın ise yavaş aktığı veya akmadığı tahmin edilmektedir. Gök biliminde hala en büyük soru işaretlerinden biri olan kara delikler, gizemli varlıkları nedeniyle fizikçilerden astronomlara kadar birçok bilim insanının merak ettiği ve üzerinde çalıştığı alanlardan biridir. AFP