GÜNDE İKİ BARDAK SÜTÜN GÜCÜ

GÜNDE İKİ BARDAK SÜTÜN GÜCÜ

DHA

Uzmanlar, sütün insan vücudunun gereksinim duyduğu bütün gıdaları içerisinde bulundurduğunu açıkladı.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Tanju Besler, sütün insan vücudunun gereksinim duyduğu bütün gıdaları içerisinde bulundurduğunu belirterek, günde en az iki bardak içilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlıklı nesiller için sağlıklı süt tüketimini teşvik etmek ve halkı açık sütün zararları konusunda bilinçlendirmek amacıyla, 2001 yılından bu yana, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile Tetra Pak işbirliğiyle yürütülen 'Sağlıklı süte çağrı kampanyası' çerçevesinde, Adana'da 'Kullandığınız süte güveniyor musunuz?' konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Serhat Ünal, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Tanju Besler, Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Gaye Atakan ve Kurumsal İletişim Müdürü Mutlu Tanberk'in konuşmacı olarak katıldığı Seyhan Kültür Merkezi’ndeki seminere ilgi büyüktü.

Yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı meydana gelen çocuk ölümlerinin birincil ve ikincil olmak üzere toplam yüzde 53’ünün süt eksikliğinden kaynaklandığını anlatan Prof.Dr. Tanju Besler, “Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin gereken miktarda alınması lazım. Süt organizmanın büyüme ve gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin tamamına yakınını içerir” dedi.

Bebeklerin doğduktan sonra 6 ay süresince başka hiçbir besin maddesine ihtiyaç duymadan ana sütüyle beslenmesinin sütün önemini ortaya koyduğunu belirten Prof.Dr. Besler, besin değeri yüksek olan sütün, bebeklikte, çocuklukta, gençlikte ve ileri yaşlarda tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

Özellikle kemiklerin sağlam durmasını sağladığı için osteoporoz hastalığının sütle engellendiğini kaydeden Prof.Dr. Tanju Besler, guatr hastalığının da sütte bulunan iyot sayesinde oluşmadığını söyleyerek, "Çocuklar günde 2 bardak süt içerek günlük vitamin ve mineral gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılayabiliyor. Osteoporoz da içinde olmak üzere birçok hastalığı önleyebilmek için, hayatın her döneminde süt için. Süt, ayrıca düzensiz beslenmeden kaynaklanan birçok hastalığa engel oluyor" diye konuştu.

Ardından söz alan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Serhat Ünal da sütün çok sağlıklı bir gıda olmasına rağmen uygun koşullarda saklanmadığı zaman mikroorganizmalara (çok küçük canlılara) açık bir hale geldiğini belirtti. Prof.Dr. Ünal, bu mikroorganizmaların da pek çok enfeksiyon hastalığına yol açtığını kaydetti.

Katılımcılar semineri süt içerek dinledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al