GÜNDE 4 SAAT UYKU YETMEZ

GÜNDE 4 SAAT UYKU YETMEZ

Habertürk

Prof.Dr.Nevzat Tarhan, Habertürk Gazetesi için uyku bozuklarıyla ilgili yanlış bilinenleri açıkladı:

 

 
Np İstanbul Nöropsikiyatrı Hastanesi Psikiyatist Prof.Dr.Nevzat Tarhan, Habertürk Gazetesi için uyku bozuklarıyla ilgili yanlış bilinenleri açıkladı:
 
Toplum olarak, hastalıklar konusunda çoğu kez kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyoruz. Gerçeklerle bağdaşmayan şehir efsanelerine inanmakla kalmayıp, bunları çevremize de yayıyoruz. Çoğumuz 8 aylık doğan bir bebeğin yaşayamayacağına inanıyor, günde 4 saat uyumanın yeterli olduğunu sanıyoruz. Oysa, çok yanılıyoruz. İşte Türkiye'nin sağlıkla ilgili başlıca şehir efsaneleri...


*EFSANE: Günde 4 saat uyumak kişiye yeter.
*BİLİMSEL GERÇEK: Yetişkin bir kişinin günlük uyku gereksinimi 7-8 saattir. Bu gereksinimin kişiden kişiye değiştiği unutulmamalıdır.

*EFSANE: Uyurgezerlik sadece yetişkinlerde görülür.
*Bİ LİM SEL GER ÇEK: Bu, yanlış bir inanıştır. Uyurgezerlik daha çok çocuklarda görülür. Erişkinlerde bu duruma nadir rastlanır.

*EFSANE: Bunaltıcı düş görme, kalıcı bir hastalıktır.
*BİLİMSEL GERÇEK: Bunaltıcı düş görme, çocukluk çağında daha sık karşılaşılan geçici bir sorundur.

*EFSANE: Aşırı uyku ruhsal bir bozukluktur.
*BİLİMSEL GERÇEK: Aşırı uyku, geceleri normal sürede uyunduğu halde, gündüzleri de uyku halinin sürmesidir. Bu durum ruhsal bir bozukluk olabileceği gibi, organik bir hastalığa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al