Güçlü kemiklere sahip olmanın yolu

Kemiklerin güçlü ve sağlıklı olması tüm vücut için önem taşıyor. Kalsiyum, D vitamini, protein gibi besin maddelerinin yeterli ve dengeli şekilde tüketilmesinin yanı sıra kişinin yaşam tarzı da kemiklerin gelişiminde rol oynuyor.

Güçlü kemiklere sahip olmanın yolu
Paylaş:

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız kemik sağlığını korumanın püf noktalarını şöyle özetledi:

HAFTADA 3 GÜN DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ YAPIN VE HAFİF AĞIRLIKLARLA ÇALIŞIN

Kas iskelet sisteminin uzun süre sağlıklı çalışması için şart.

KİLO ALMAYIN

Kilo her konuda sorun yaratabileceği gibi kas iskelet sistemine de zarar verir. Eklemlerin üzerine binen yük ne kadar az olursa o eklem o kadar uzun ömürlü olur.

SİGARA İÇMEYİN

Sigara dolaşımı bozduğu için özellikle kıkırdak beslenmesini bozuyor ve kıkırdak problemi yaratabiliyor.

AYAK SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN VE SAĞLIKLI AYAKKABILAR GİYİN

Kas iskelet sisteminin en ihmal edilen bölümü ayaklar. Aslında ayak sağlığına çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü vücudu onlar taşıyor vehayat kalitesini direkt etkiliyor. Ayakta oluşacak problemleri hafife almamak ve mümkün olduğunca moda olanları değil, sağlıklı ayakkabıları giymek gerekir.

D VİTAMİNİ İÇİN GÜNEŞTEN HER GÜN YETERİ KADAR FAYDALANIN

Bu her gün en az 15 dakika anlamına geliyor. Yeteri kadar C vitamini alın. D ve C vitamini kemik ve eklemlerin uzun ömürlü olması için gerekli vitaminlerdir. Özellikle D vitamini eksikliğine, kemik sisteminin tahammülü yoktur.

YETERİNCE YOĞURT VE PEYNİR TÜKETİN

Özellikle çocukluktan itibaren hatta ömür boyu yoğurt ve peynir tüketin. Kalsiyum depolarını zamanında ne kadar iyi doldurursak yaşlılıkta o kadar işimize yarar. Kas ve kemik sağlığı için gereklidir.

45 YAŞINDAN SONRA AŞIRI SPOR YAPMAKTAN KAÇININ

Özellikle sakatlıkların birçoğu orta yaş sonrası yapılan kendini aşırı zorlamayla alakalı oluyor. Bu sebeple aşırı spor yapmaktan, aşırı ağırlıkla çalışmaktan kaçının.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: