GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN SAKIZ

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN SAKIZ

Milliyet

İngiliz The Sun gazetesi, bugüne kadar yapılan araştırmalardan yola çıkarak, hafızayı güçlendirmek için neler yapılabileceğini sıraladı.

 


SAKIZ ÇİĞNEMEK: İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sakız çiğnemenin hafızayı yüzde 25 oranında güçlendirdiğini gösterdi. Sakız çiğnemenin kalp atışını hızlandırarak beyne daha fazla oksijen taşınmasını sağlıyor olabileceği belirtiliyor.

ALKOLÜN DOZUNU KAÇIRMAMAK: Aşırı alkol tüketimi özellikle 25 yaş altı gençlerde hafızaya zarar veriyor. Ayrıca sindirim sitemi ve bağırsakları da olumsuz etkiliyor.

YÜRÜMEK: Alzheimer Araştırmaları Vakfı’na göre, haftada 9-10 km yürüyüş yapmak beyin sağlığı için gerekli ve Alzheimer riskini azaltıyor.

B VİTAMİNİ: Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, iki yıl boyunca B vitamini alan 70 yaş ve üzeri hastaların, almayanlara göre daha az hafıza problemi yaşadıkları görüldü.

NEFES EGZERSİZİ: Stres, uzun vadede beyin hücrelerini etkileyerek hafıza ve öğrenme sorunlarına yol açıyor. Nefes egzersizleri ve meditasyonla stresten uzak durun.

YETERLİ UYKU: ABD’li araştırmacılar, 8 saatten az uyuyanların hafıza testlerinde başarısız olduğunu belirledi. Kafein-den uzak durun, uyumadan önce papatya çayı ya da sütlü içecekler için. 

BEYİN JİMNASTİĞİ: Almanya Sağlık Hizmetleri Enstitüsü, bulmaca gibi zihin geliştirici oyunların beyni meşgul ederek hafıza sorunlarını engellediğini tespit etti. 

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al