Grip mevsimi açıldı

Havalar serinledi solunum sistemi hastalıkları arttı. Soğuk algınlığı mevsimi açıldı.

Grip mevsimi açıldı
Paylaş:

Havalar serinledi solunum sistemi hastalıkları arttı. Soğuk algınlığı mevsimi açıldı.

mevsimaciildiÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Muhsin Akbaba, havaların serinlemeye başlaması ile birlikte solunum sistemi hastalıklarının artış gösterdiğine dikkat çekip özellikle gribal enfeksiyonlara karşı uyarılarda bulundu.

MEVSİMİ AÇILDI Prof. Dr. Muhsin Akbaba, mevsim değişikliklerinde başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAAH) daha çok görüldüğünü vurguladı. Prof.Dr. Muhsin Akbaba, "Mevsimsel değişimlerde bazı hastalıkların görülme sıklığının artmasının en önemli nedeni, vücudun metabolizmasında meydana gelen değişimlerdir. Bu değişim süreçlerinde insanlarda yorgunluk belirtileri ve hatta ruhsal sıkıntılar görülebiliyor. Bu dönemde kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları artmakta, yorgunlukla birlikte, konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları da görülebilmektedir" dedi.

ÖNERİ SUNDU

Prof.Dr. Akbaba, hava ve mevsim değişikliğinin yarattığı sorunlara karşı şu önerilerde bulundu: "Mevsim değişiklikleri insan biyoritmini olumsuz etkileyebiliyor. Yapılan araştırmalara göre görülme sıklığı artan hastalıklardan dolayı hastanelere başvuru ve yatış oranları da artıyor. Bu neden mevsim değişimlerinde, öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı, vitamin değeri yüksek besinler tüketilmesinde yarar var. Bu belirtiler ciddi boyutlara ulaştıysa, uzman hekime gidilmeli." DHA