Grip aşısı erken tükendi

Bu sezon grip aşıları tükenme noktasına erken geldi. SGK’nın geri ödeme kapsamındaki grip aşısı pek çok eczane ve depoda kalmadı.

Grip aşısı erken tükendi
Paylaş:

Grİp mevsiminin açılışıyla beraber aşı konusu tekrar gündeme geldi. Depolarda aşı bulamadıklarını belirten eczacı Nihat Yaşar, “Bu sezon 100’ün üzerinde aşı sattık. Geçen sezonlarda aralık sonuna kadar, 40-50’sini verebilir, elimizde kalanları imha etmek zorunda kalırdık. Talepteki artış bizi de şaşırttı” dedi.

Yaşar bir önceki sezon grip sezonunun ağır yaşanmasının taleplerin artmasında etkili olduğunu söyledi. YENİLERİ YOLDAGrip aşısının Türkiye’deki en büyük tedarikçisi Sanofi Pasteur’ün Türkiye-İran Genel Müdürü Dr. Emin Turan, önümüzdeki hafta 140 bin doz aşının daha depolara dağıtılacağını söyledi.

AŞI 1 YIL KORUYOR

Grip aşısını ağustos ve eylül aylarında piyasaya sunuyorlar. Dörtlü aşının içinde A ve B alt grupları altında H1N1, H3N2 ve Yamagata, Victoria suşları yer alıyor. Aşı sadece 1 yıl koruduğu için her yıl uygulanmalı.

AŞI GRİPTEN ÖLÜMLERİN YÜZDE 80’İNİ ÖNLÜYOR

Prof. Dr. Serhat Ünal (Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı): “Henüz grip vakaları görmeye başlamadık. Grip aşısı olmayanlar yaptırabilirler. Grip aşısı ölümlerin yüzde 80’ini önlüyor. Dünyada her yıl 1 milyar grip vakası meydana gelmekte, 3 ila 5 milyonu ciddi, hastaneye yatışı gerekiyor. Bu hastaların 300-500 bin kaybediliyor. Grip şakaya gelmez.”

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: