Deprem Travma Psikolojisi

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Greyfurt zengin A ve C Vitamini, çok sayıda vitamin ve mineral ve su içerir. Greyfurt 182 gr su ve 2.2 g lif içerir. Hem su hem de lif, kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Greyfurt ayrıca; diyette, kanserde, cilt sağlığında, bağışıklık güçlendirmede, kemik sağlığında çok büyük etkiye sahiptir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Greyfurt Nedir? Greyfurtun tarihçesi

Greyfurt, acı tatlıdan ekşiye kadar değişebilen bir tada sahip bir narenciye meyvesidir. Greyfurt, narenciye ailesinin bir parçasıdır ve üzüm gibi ağaçlarda kümeler halinde yetişir. Greyfurtların sarı, pembe ve kırmızı gibi çeşitli renkleri vardır ve tatlıdan ekşiye kadar çok çeşitli tatları vardır.

İnsanlar greyfurtu bütün olarak, meyve suyu veya posa olarak tüketebilirler. Yaklaşık 200 gram (g) ağırlığındaki küçük bir greyfurt 278 miligram (mg) potasyum içerir. Küçük bir greyfurt bir kişinin günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %6'sını karşılar. Küçük bir greyfurt ayrıca, başka bir antioksidan olan 2.270 mikrogram (mcg) likopen içerir.

Greyfurt ilk olarak 18. yüzyılda ortaya çıktı. İnsanlar buna "greyfurt" adını verdiler çünkü üzümlere benzer şekilde salkımlarda yetişiyor. Greyfurtun içerdiği besinler, sağlıklı cildin desteklenmesine ve çeşitli koşullara karşı korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kilo bakımında da önemli rol oynuyor. Greyfurt kökeni 1800'lerin başında Karayipler'de bulunan bu, belki de bir Pomelo ile başka bir narenciye meyvesinin karışımıdır. Greyfurt, ABD'nin yarı tropikal bölgelerinde  Florida ve Güney Kaliforniya’da yetiştirilir ve yaklaşık bir yumruk büyüklüğündedir. Hintçe'de chakotra olarak anılır.

Greyfurt yaklaşık %92 oranında su içerir. Greyfurt, herhangi bir meyvenin en yüksek su içeriğine sahip olanıdır.  Günlük sıvı alımınızın yaklaşık %20'si aslında yiyeceklerden gelir. Günlük H2O hedefinize yaklaşmak için biraz greyfurt ekleyin ve eşit büyüklükteki iki meyveden daha ağır olanı seçin.

200 g greyfurttaki Besin Miktarı Önerilen günlük alım miktarı

Enerji (kalori) 64 1.800–3,000

Protein (g) 1,3 46-56

Karbonhidrat (g) 16.2, bunun 14 gr'ı şeker 130

Lif (g) 2,2 22,4–33,6

Demir (mg) 0,2 8–18

Kalsiyum (mg) 24 1.000–1200

Magnezyum (mg) 16 310-410

Fosfor (mg) 16 700

Potasyum (mg) 278 4.700

C vitamini (mcg) 68,8 75-90

Folat (mcg) 20 400

Kolin (mg) 15.4 425–550

A Vitamini (mcg) 92 700–900

Beta-karoten (mcg) 1100 Veri yok

Likopen (mcg) Hayır 2,270 Veri yok

Lutein ve zeaksantin (mcg) 12 Veri yok

Enerji (kalori) 64 1.800–3,000

Protein (g) 1,3 46-56

Karbonhidrat (g) 16.2, bunun 14 gr'ı şeker 130

Lif (g) 2,2 22,4–33,6

Demir (mg) 0,2 8–18

Kalsiyum (mg) 24 1.000–1200

Magnezyum (mg) 16 310-410

Fosfor (mg) 16 700

Potasyum (mg) 278 4.700

C vitamini (mcg) 68,8 75-90

Folat (mcg) 20 400

Kolin (mg) 15.4 425–550

A Vitamini (mcg) 92 700–900

Beta-karoten (mcg) 1100 Veri yok

Likopen (mcg) Hayır 2,270 Veri yok

Lutein ve zeaksantin (mcg) 12 Veri yok

GREYFURTUN FAYDALARI

Greyfurt kalorisi düşüktür ancak besin maddeleri açısından çok zengindir. Aynı zamanda mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır.

DİYABET

Greyfurt glisemik indeksi düşüktür. Bu, besin sağladığı, ancak kişinin kan şekeri seviyeleri üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olmadığı anlamına gelir. Greyfurtu tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla önemli ölçüde etkilidir. Greyfurt, Tip 2 diyabetli kişilerde glikoz toleransını iyileştirmek için kullanılan bir inhibitöre benzer özelliklere sahiptir.

GREYFURT KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Greyfurt suyu kan şekeri düzeylerini düşürmede ve insülin direncini iyileştirmede rol oynar. Bu, daha yüksek bir meyve ve yeşil sebze alımının tip 2 diyabet riskinin önemli ölçüde azalmasıyla ilişkilendirilmesiyle daha da desteklenmektedir.

BEYİN SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRİR

Greyfurttaki flavonoidlerin diyetteki rolü, hafıza ve bilişteki gelişmeler ve nörodejeneratif durumların önlenmesi konusunda umut verici bazı araştırmalar var. Greyfurtun beyin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır.

DİYET VE KİLO VERMEDE ETKİLİ

Greyfurt mucizevi bir kilo verme meyvesidir. Greyfurt insanların kilo vermesine yardımcı olabilir. Greyfurt ayrıca kan basıncını ve kandaki lipid (yağ) seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon, lipid seviyeleri ve obezite arasında bir bağlantı vardır.

Greyfurttaki besinlerin kilo kontrolü ve obezitenin önlenmesi için uzun vadeli faydaları olduğunu kanıtlayabilir. Greyfurt diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Glisemik indeks ölçeğinde ılımlı olan greyfurt yemenin, tip 2 diyabete karşı koruma sağlayarak insülin seviyelerini eşit tutmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var.

Greyfurt insülin seviyelerini düşüren ve dolayısıyla kilo kaybını destekleyen benzersiz bitki bileşikleri içerir. Lif bakımından zengin olan greyfurt, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, böylece mükemmel bir baskılayıcı olarak işlev görür.

Obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere daha fazla soruna yol açabilen yaygın bir tıbbi sorundur. Aşırı yeme, obeziteye katkıda bulunan bir faktördür. Greyfurt, vücudunuzun yiyecekleri sindirme hızını yavaşlatarak, daha tok hissetmenizi sağlayarak ve fazla yeme isteğini azaltarak kilo yönetimine yardımcı olabilir.

Greyfurt suyu, birkaç nedenden dolayı harika bir kilo verme içeceğidir. Kalorisi azdır ve şekerli meyve suları ve gazlı içecekler için harika bir yedek olabilir. Bir greyfurt suyunun sadece 39 kalorisi vardır, bu sayı birçok içeceğe kıyasla çok düşüktür. Greyfurtun yağla savaşmasının bir başka yolu da metabolizmayı hızlandırmaktır. B1 vitamini ve biotin enerji üreticileridir. Enerji yiyeceklerden gelir. Vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürme yeteneğini artırdığınızda, forma girmek daha kolay hale gelir.

İNME

Amerikan Kalp Derneği araştırmasına göre, daha fazla flavonoid yemek, kadınlarda iskemik inme riskini azaltabilir. Flavonoidler, portakal ve greyfurt gibi turunçgillerde bulunan bileşiklerdir. Çok miktarda narenciye tüketenlerde iskemik inme riski %19 daha düşük.

Daha yüksek miktarda greyfurt yemek iskemik yani kan pıhtısı ile ilişkili inme ve intraserebral inme riskini azaltıyor. Özellikle yüksek miktarda greyfurt yiyen kadınlar, en az miktarda tüketen kadınlara göre %19 daha düşük inme riskine sahipti.

HİPERTANSİYON, YÜKSEKTANSİYON VE KALP SAĞLIĞI

Greyfurttaki lif, potasyum, likopen, C vitamini ve kolin kombinasyonu kalp sağlığına olumlu etki ediyor.  Greyfurt yüksek tansiyonun ve bundan kaynaklanabilecek bir dizi komplikasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

GREYFURT C VİTAMİNİ KAYNAĞIDIR

Greyfurt, C vitamini gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bunlar, uzmanların kansere yol açtığına inandıkları serbest radikallerin oluşumuyla mücadeleye yardımcı olabilir. Küçük bir greyfurt 68,8 mg C vitamini sağlayabilir. Yetişkinlerde önerilen C vitamini alımı kadınlar için günde 75 mg ve erkekler için 90 mg'dır.  C vitamini, cildin ana destek sistemi olan kolajen oluşumunda hayati bir rol oynar.

C vitamini ayrıca güneş hasarına ve yaşlanmaya karşı korunmaya yardımcı olur. Ayrıca, bir kişinin C vitamini seviyeleri ile taze meyve ve sebze alımı arasında bir bağlantı var.

Vitamin ve mineral kaynağı olan greyfurt, normal büyüme ve genel refah için gereklidir. Bununla birlikte, greyfurtta bulunan biyolojik olarak aktif ve besleyici olmayan bileşiklerin (fitokimyasallar) aynı zamanda birçok kronik hastalığın semptomlarını yükseltmeye yardımcı olabileceği yavaş yavaş belirlenmektedir. Epidemiyolojik çalışmalar, greyfurt alımı ile kardiyovasküler mortalite arasında önemli bir ters ilişki olduğunu göstermiştir.

GREYFURT KEMİK SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRİR

Greyfurt kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur. Greyfurt, hem kemikleri hem de dişleri güçlü tutmaya yardımcı olan yeterli miktarda kalsiyum ve fosfor içerir.

Yapılan bir çalışmada laboratuvar farelerine düzenli olarak verilen portakal ve greyfurt suyu, uzun süredir kemiklerin kırılma olasılığının arttığı kaçınılmaz bir yaşlanma hastalığı olarak kabul edilen osteoporozu önledi.

GREYFURT SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

Greyfurt su ve lif içerir. 200 g ağırlığındaki küçük bir greyfurt 182 g su ve 2.2 g lif içerir. Hem su hem de lif, kabızlığı önlemeye yardımcıdır ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği sağlar. Yetişkinler, yaşlarına ve cinsiyetlerine bağlı olarak günde 28 ila 33,6 g lif tüketmeye çalışmalıdır. Greyfurtta bulunan sitrik asit, sindirim sonrası bir alkali reaksiyon oluşturur.

GREYFURT KANSERİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR

Yüksek miktarda lif alımının kolorektal kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Narenciyede bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini çeşitli şekillerde desteklemeye yardımcı olur. Greyfurttaki C vitamini alımı solunum yolu ve diğer enfeksiyonların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilir.

Özellikle yaşlı yetişkinler, kronik rahatsızlıkları olan kişiler ve sigara içenler, yeterli miktarda C vitamini almalılar. Greyfurt tüketimi C vitamini alımı için çok önemlidir.  Greyfurtlar iyi bir A, C ve E vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini ayakta tutmak için favori üçlüdür. Kendinizi kötü hissettiğinizde de greyfurt tüketmek çok iyi gelir.

Birçok narenciye gibi greyfurt da vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gösterilen bir besin olan C vitamini ile yüklüdür. Greyfurt ayrıca bağışıklık fonksiyonuna yardımcı olduğu kanıtlanmış başka bir vitamin olan A Vitamini ile yüklüdür. Bu güçlü kombinasyon, hasta olduğunuz süreyi minimumda tutmanıza yardımcı olabilir.

GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI

Gastroözofageal reflü hastalığı olan kişiler, greyfurt oldukça asidik olduğu için tüketirken mide ekşimesi ve regürjitasyonda kötüleşme yaşayabilir. Bununla birlikte, bireysel reaksiyonlar değişir.

Düzenli olarak greyfurt yemek, daha yüksek besin tüketimi ile bağlantılıdır. Greyfurt yiyen kadınların C vitamini, magnezyum, potasyum, diyet lifi alımının daha yüksek olduğu ve diyet kalitesini iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

GREYFURT VÜCUTTAKİ İLTİHABI AZALTIR

Greyfurtta antioksidanlar da yüksektir. Greyfurt ayrıca iltihabı azaltmaya ve vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşmaya yardımcı olan iyi bir antioksidan kaynağıdır. Greyfurt kabukları bile antioksidanlarda yüksektir, bu nedenle meyvenin canlandırıcı iç kısmı ve greyfurt suyunun tadını çıkarmakla kalmayın; kabuklarını da değerlendirin ve fırınlanmış ürünler gibi çeşitli yemeklerde lezzet olarak kullanın.

GREYFURT CİLT SAĞLIĞINDA ETKİLİDİR

Greyfurt tüketimi cildinizin nemli kalmasını sağlar. Greyfurtların yüzde 88'i sudur. Greyfurt suyu popüler bir kahvaltı içeceği olsa da, meyveyi yemek vücut için daha faydalıdır, böylece lif de alırsınız. Bunun sonucunda da cildiniz nemlenir ve cilt sağlığınız olumlu yönde etkilenir.

Greyfurt insan vücuduna dolgunluk ve normallik hissi vererek yorgunluk ve uyuşukluk ile savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca yüksek su içeriği cildin esnek kalmasına ve ateş ve benzeri durumlarda oluşan yanma hissinin azalmasına yardımcı olur. Greyfurtta bulunan nootkatone, sıradan işlerden kaynaklanan genel yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Pembe ve kırmızı greyfurt, aynı zamanda, cildinizi serbest radikallerden korumaya yardımcı olan, ağırlıklı olarak domates ve karpuz gibi kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan fitokimyasal likopen kaynağıdır.

GREYFURT NEZLE VE GRİBE İYİ GELİR

Greyfurt, güçlü bir C Vitamini kaynağıdır. Greyfurt  kuru öksürük, soğuk algınlığı ve griple savaşta çok etkilidir. Greyfurt bağışıklık sistemine büyük bir yardımcı olur.  Vücut direncini yükseltir.

Greyfurttaki A vitamini aynı zamanda bir bağışıklık güçlendiricidir. Mukoza zarlarını sağlıklı tutarak bakterilerin solunum sisteminizi işgal etmesini önlemeye yardımcı olur. Bu, astım, bronşit, sinüzit ve diğer solunum problemleri yaşayan insanlar için faydalıdır.

GREYFURT ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR

Pembe ve kırmızı greyfurt, hücre hasarını önleyen antioksidanlarda daha yüksektir. Greyfurt besin değeri yüksek bir meyvedir. Nispeten az kaloriye sahip olmasına rağmen, vücudunuzun gelişmesine yardımcı olacak besinlerle yüklüdür.

GREYFURT TÜKETMENİN RİSKLERİ

Greyfurt herkesin tüketmesi için uygun değildir. Greyfurt tüketirken bunlara dikkat etmelisiniz:

GREYFURTUN İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Greyfurt enzim bağlama yeteneğine sahip olduğu için bazı ilaçları alırken greyfurt tüketmekten kaçınmalıdır. Bu, ilacın bağırsaktan kan dolaşımına normalden daha hızlı geçmesine neden olabilir.

Greyfurt, kandaki ilaç düzeylerini yükseltebilir ve tehlikeli olabilir.

Greyfurtun etkileyebileceği bazı ilaçlar şunlardır:

-Statinler

- Kalsiyum kanal blokerleri

- Bazı antidepresanlar ve bazı psikiyatrik ilaçlar

- Böbrek hastalıkları tedavisi görenler ve bu tedavi için ilaç içenler

- İçerdiği yüksek potasyum seviyeleri nedeniyle, böbrek enfeksiyonu olan kişiler de greyfurt tüketirken dikkatli olmalıdır. Böbreklerdeki hasar, fazla potasyumun kandan atılmasını zorlaştırabilir. Bazı durumlarda, potasyum birikmesi yaşamı tehdit edebilir.

GREYFURT NASIL SATIN ALINIR

Greyfurt alırken olgun ve bol su içerdiğinden ağır olanları tercih etmeniz önerilir. Pürüzsüzlük ve parlaklık diğer etkenler greyfurtun sağlıklı göstergelerdir.

GREYFURT NASIL YENİR

Greyfurtun en iyi tadım deneyimini sağlamak için, her segmentin özünü tamamen çıkarın. Greyfurt dayanıklı bir meyve olduğu için oda sıcaklığında yaklaşık iki hafta dayanabilir.

GREYFURT NASIL SAKLANMALI?

Greyfurtları doğrudan güneş ışığından uzakta, oda sıcaklığında saklayın.

GREYFURT İLE YAPILAN SAĞLIKLI TARİFLER

Tek başına yemenin ve suyunu sıkmanın dışında greyfurtun tadını çıkarmanın birçok yolu var. Balık, karides ve diğer deniz ürünlerini baharatlamak için kullanabilirsiniz. Bazıları marmelat, karışık meyve suları ve smoothie yapmak için kullanır. Greyfurt ayrıca tatlı ekmek ve kek gibi unlu mamullere lezzetli, ekşi bir tat verir.

-Öğle veya akşam yemeklerinde salataya biraz greyfurt dilimleri ekleyin ve üzerine ceviz veya ceviz, ufalanmış peynir ve hafif bir balzamik sirke serpin.

- Greyfurt, portakal ve kayısı salatası

- Karides, nar ve greyfurt salatası

- Narenciye ve zencefil soslu hindi bifteği

- Karides ve pembe greyfurt şehriye salatası

- Greyfurtlu marul ruloları

- Greyfurtu dilimleyip üzerine az miktarda gronala serpin

- Kahvaltıda veya başlangıç ​​olarak yarım greyfurt servis edin.

- Serinletici bir içecek için greyfurt suyunu sıkın. Meyve ekşi ise, portakal suyu ile birleştirin. Şeker katmayın.

- Çilek, ananas, mandalina ve üzüm içeren bir meyve salatasına greyfurt ekleyin.

- Greyfurtu çiğ olarak tüketin.

- Üzerine biraz bal veya şeker serpilerek kaynatılması lezzetli olur.

-Ayrıca greyfurtu avokado tostu için tostun en üst kısmına konabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Tansiyon hastaları oruç tutabilir mi? Oruç tutan tansiyon hastaları nelere dikkat etmeli? Kalp hastaları ve hipertansiyon hastalarının yanında sağlık
  • Şap hastalığının çift tırnaklı hayvanlarda görülen akut seyirli ve çok bulaşıcı viral bir enfeksiyon olduğunun altını çizen uzmanlar, ilk bulguların s
  • İftardan sonra tüketilen 8-10 bardak su böbrek yükünü dengeliyor.
  • Bazı hastalıklara bağlı olarak vücutta aslında olmaması gereken ve anormal kabul edilebilecek bazı anatomik yapılanmalar oluşabilir. Bu yapılanmalar,
  • Tedavide öncelik damar yolu açarak serum uygulamak olmalı…
  • Depremin 4 ile 30’uncu günleri arasına dikkat!
  • Randevu Al