GÖZYAŞI ERKEĞİ YUMUŞATIYOR

GÖZYAŞI ERKEĞİ YUMUŞATIYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bir inanışa göre kadının gözyaşları erkeği yumuşatmakta.  İsrail’deki Weizmann Enstitüsü’nde gerçekleştirilen araştırma kanıtladı.

 


(Human Tears Contain a Chemosignal, Science) Sonuçlara göre, kadının gözyaşı gerçekten de erkeği “yumuşatan” kimyasal sinyaller gönderiyor. Farelerle gerçekleştirilen deneyler, erkek hayvanların, dişileri aldatan belli başlı maddeler içerdiğini göstermişti. İnsandaki duygusal gözyaşının, gözü kurumaktan koruyan gözyaşından farklı kimyasal bileşimlere sahip olduğu da biliniyordu ve de insandaki gözyaşında gizli sinyallerin kanıtı olabilirdi.

Shani Gelstein ile çalışan ekip şimdi gerçek gözyaşının psişik ve fiziksel etkilerini, tuzlu suyun etkileriyle karşılaştırarak bu tahmini kanıtlamaya çalıştı. Bu amaçta bilim insanları gönüllü gözyaşı bağışçıları aramışlar.

Bu çağrıya neredeyse sadece kadınlar yanıt vermiş. Bilim insanları erkeklerin toplum içinde ağlamaktan kaçınmaları nedeniyle kadınlardan daha fazla yanıt geldiğini düşünüyorlar. Araştırma bu nedenle kadınlar üzerinde yapılmış.

Üç yıllık bir süre içinde yaşları 24-31 arasında değişen 114 kadınla 204 deney gerçekleştirilmiş. Katılımcılar kapalı bir odada acıklı filmler seyrederek, her seferinde ortalama olarak bir milimetre gözyaşı toplamışlar. Karşılaştırma için kadınların yanaklarından akıtılan tuzlu su, tıpkı gözyaşı gibi küçük tüplerde toplanmış. Daha sonra bu örnekler erkeklere koklatılırken, bir parça gözyaşı da plasterle dudağın üzerine yerleştirilmiş. Çeşitli testler yapılırken, derinin geçirgenliği, kalp atımı, solunum ve tükürükteki testosteron seviyesi gibi çok sayıda beden fonksiyonu ölçülmüş.

Ayrıca kişilerin ruh hali de bir anket formuyla kontrol edilmiş. Sonuç olarak erkekler gerçek gözyaşı ve tuzlu su arasında bir fark bulamamışlar. Ama gerçek gözyaşını koklayan erkeklerin bedensel parametreleri istatistik olarak önemli ölçüde düştü diyor bilim insanları. Ayrıca kadın resimlerinin gösterilmesine dayanan testlerde, gözyaşını koklayan erkekler resimlerdeki kadınları daha önceki kadar seksi ve çekici bulmamışlar.

Diğer araştırmalarda gözyaşı koklayan erkeklerin beyinleri manyetik rezonans tomografisiyle de incelenmiş. Buna göre gözyaşını koklayan erkeğin seksüel uyarımı da zayıflamakta. Bunun gözyaşının duygusallığıyla ilgili olabileceği düşünülse de başka nedenlerin de olabileceği sanılıyor. Araştırmacılar öte yandan bu sinyal etkisinin sadece kadının gözyaşıyla sınırlı olmadığını da söylüyor. Erkeklerin veya çocukların gözyaşlarında da benzer ya da farklı uyarı maddeleri olabilir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al