Deprem Travma Psikolojisi

GÖZYAŞI ERKEĞİ YUMUŞATIYOR

GÖZYAŞI ERKEĞİ YUMUŞATIYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bir inanışa göre kadının gözyaşları erkeği yumuşatmakta.  İsrail’deki Weizmann Enstitüsü’nde gerçekleştirilen araştırma kanıtladı.

 


(Human Tears Contain a Chemosignal, Science) Sonuçlara göre, kadının gözyaşı gerçekten de erkeği “yumuşatan” kimyasal sinyaller gönderiyor. Farelerle gerçekleştirilen deneyler, erkek hayvanların, dişileri aldatan belli başlı maddeler içerdiğini göstermişti. İnsandaki duygusal gözyaşının, gözü kurumaktan koruyan gözyaşından farklı kimyasal bileşimlere sahip olduğu da biliniyordu ve de insandaki gözyaşında gizli sinyallerin kanıtı olabilirdi.

Shani Gelstein ile çalışan ekip şimdi gerçek gözyaşının psişik ve fiziksel etkilerini, tuzlu suyun etkileriyle karşılaştırarak bu tahmini kanıtlamaya çalıştı. Bu amaçta bilim insanları gönüllü gözyaşı bağışçıları aramışlar.

Bu çağrıya neredeyse sadece kadınlar yanıt vermiş. Bilim insanları erkeklerin toplum içinde ağlamaktan kaçınmaları nedeniyle kadınlardan daha fazla yanıt geldiğini düşünüyorlar. Araştırma bu nedenle kadınlar üzerinde yapılmış.

Üç yıllık bir süre içinde yaşları 24-31 arasında değişen 114 kadınla 204 deney gerçekleştirilmiş. Katılımcılar kapalı bir odada acıklı filmler seyrederek, her seferinde ortalama olarak bir milimetre gözyaşı toplamışlar. Karşılaştırma için kadınların yanaklarından akıtılan tuzlu su, tıpkı gözyaşı gibi küçük tüplerde toplanmış. Daha sonra bu örnekler erkeklere koklatılırken, bir parça gözyaşı da plasterle dudağın üzerine yerleştirilmiş. Çeşitli testler yapılırken, derinin geçirgenliği, kalp atımı, solunum ve tükürükteki testosteron seviyesi gibi çok sayıda beden fonksiyonu ölçülmüş.

Ayrıca kişilerin ruh hali de bir anket formuyla kontrol edilmiş. Sonuç olarak erkekler gerçek gözyaşı ve tuzlu su arasında bir fark bulamamışlar. Ama gerçek gözyaşını koklayan erkeklerin bedensel parametreleri istatistik olarak önemli ölçüde düştü diyor bilim insanları. Ayrıca kadın resimlerinin gösterilmesine dayanan testlerde, gözyaşını koklayan erkekler resimlerdeki kadınları daha önceki kadar seksi ve çekici bulmamışlar.

Diğer araştırmalarda gözyaşı koklayan erkeklerin beyinleri manyetik rezonans tomografisiyle de incelenmiş. Buna göre gözyaşını koklayan erkeğin seksüel uyarımı da zayıflamakta. Bunun gözyaşının duygusallığıyla ilgili olabileceği düşünülse de başka nedenlerin de olabileceği sanılıyor. Araştırmacılar öte yandan bu sinyal etkisinin sadece kadının gözyaşıyla sınırlı olmadığını da söylüyor. Erkeklerin veya çocukların gözyaşlarında da benzer ya da farklı uyarı maddeleri olabilir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al