GÖZLERE VE DİŞLERE İYİ BAKIN

GÖZLERE VE DİŞLERE İYİ BAKIN

A.A

Bilimadamları, ileri yaşlarda bunama riskini  azaltmak için dişlere ve gözlere iyi bakmak gerektiğini bildirdiler.

 


Daily Mail gazetesinde yayınlanan habere göre Kanadalı bilimadamları,  görme, duyma, kireçlenme, öksürük, soğuk algınlığı, diş problemleri, şeker  hastalığı ve tansiyonun bir kişinin Alzheimer ve benzeri durumlara yakalanma  riskini nasıl etkilediğine baktılar.

Bilimadamları, normal, sağlıklı bir insanın yaşamının herhangi bir  evresinde bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 18 olduğunu belirttiler. Ancak bu  riskin, her hastalık ve rahatsızlıkla birlikte yüzde 3,2 oranında arttığı  belirlendi.

Daha önce yapılan araştırmalarda, yüksek kolesterol, kalp sorunları,  obezite ve sigaranın riski artırdığı belirlenmişti. Bilimadamları bunun sebebinin  beyne giden kan akışının zayıflaması ve bunun da damarlarla hücrelere zarar  vermesi olduğunu düşünüyorlar.

Ancak bilimadamları, kireçlenme gibi bazı hastalıklar önlenemese de  gözler ve dişler için düzenli kontroller yaptırılabileceğine, soğuk algınlığı  gibi hastalıklardan kaçınmaya çalışılabileceğine işaret ettiler.

Neurology dergisinde yayınlanan araştırmada, düzenli kontroller  yaptırmak, mümkün olduğunca aktif ve sağlıklı olmaya çalışmanın yaşamın ileri  safhalarında Alzheimer ve benzeri hastalıkların riskini azaltabileceği  belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al