Göz kapağı estetiği hakkında merak edilenler

İşte estetikle ilgili önemli bilgiler…

Göz kapağı estetiği hakkında merak edilenler
Paylaş:

Göz kapakları gözlerin korunması ve görme fonksiyonuna yardım etmesi ile birlikte yüzün estetik görünümünde en önemli öğelerden biridir. Gözler karşılıklı ilk bakış ve bakışın devamında en çok en çok görüş alanında olan bölgedir. Bu nedenle göz bölgesinin etkileyici özelliği diğer bölgelerden daha çok öneme sahiptir.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nezail Demirciler, göz kapağı estetiği ile ilgili merak edilenleri anlattı.

DERİ ELASTİKİYETİ ZAMANLA AZALIR

Göz kapaklarının estetik görünümü çocuk ve gençlik yıllarında gergindir, deri fazlalığı yoktur ve torbalanma gibi şekil bozukluğu oluşmaz. Orta ve ileri yaşlara doğru deri elastikiyetinde kayıp ile deri gevşemeye başlar. Üst göz kapağındaki deri gevşekliği deri katlanması şeklinde görülür ve hatta ikinci deri katı göz kapağı kenarını geçerek görmenin zorlaşmasına neden olabilir. Alt göz kapağında ise kat kat deri fazlalıkları görülebilir.

GÖZ KAPAĞINDAKİ ŞEKİL BOZUKLUKLARI NASIL OLUŞUR?

Göz çevresi yağ dokularını perde gibi destekleyen yapılarda gevşeme üst göz kapaklarında özellikle iç bölgelerde, alt göz kapaklarında ise alt bölümlerde torbalanma şeklinde görülen yağ dokularının fıtıklaşmaları görülür. Göz alt bölgesinde yüz derisi ve deri altı dokuların gevşemesi ve yerçekimine karşı koyamamasından dolayı aşağı doğru yer değiştirir. Alt göz kapağı altında oluk tarzında çukurluk gelişir. Bu çukur bölgenin üzerinde de alt yağ dokusu fıtıklaşmasına bağlı olarak torbalanma görülür. Bu iki şekil bozukluğu göz altı bölgesinde dalgalanmış bir görünüme neden olur.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir. Deri fazlalığı göz kapağının katlanma yerinden alınır. Yara izi deri katlanma yerinde kaldığından ameliyat izi fark edilemez. Dikişler beşinci günde alınır. Bir hafta istirahat yeterli olur.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: