Göz kapağı estetiği hakkında merak edilenler

İşte estetikle ilgili önemli bilgiler…

Göz kapağı estetiği hakkında merak edilenler

Göz kapakları gözlerin korunması ve görme fonksiyonuna yardım etmesi ile birlikte yüzün estetik görünümünde en önemli öğelerden biridir. Gözler karşılıklı ilk bakış ve bakışın devamında en çok en çok görüş alanında olan bölgedir. Bu nedenle göz bölgesinin etkileyici özelliği diğer bölgelerden daha çok öneme sahiptir.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nezail Demirciler, göz kapağı estetiği ile ilgili merak edilenleri anlattı.

DERİ ELASTİKİYETİ ZAMANLA AZALIR

Göz kapaklarının estetik görünümü çocuk ve gençlik yıllarında gergindir, deri fazlalığı yoktur ve torbalanma gibi şekil bozukluğu oluşmaz. Orta ve ileri yaşlara doğru deri elastikiyetinde kayıp ile deri gevşemeye başlar. Üst göz kapağındaki deri gevşekliği deri katlanması şeklinde görülür ve hatta ikinci deri katı göz kapağı kenarını geçerek görmenin zorlaşmasına neden olabilir. Alt göz kapağında ise kat kat deri fazlalıkları görülebilir.

GÖZ KAPAĞINDAKİ ŞEKİL BOZUKLUKLARI NASIL OLUŞUR?

Göz çevresi yağ dokularını perde gibi destekleyen yapılarda gevşeme üst göz kapaklarında özellikle iç bölgelerde, alt göz kapaklarında ise alt bölümlerde torbalanma şeklinde görülen yağ dokularının fıtıklaşmaları görülür. Göz alt bölgesinde yüz derisi ve deri altı dokuların gevşemesi ve yerçekimine karşı koyamamasından dolayı aşağı doğru yer değiştirir. Alt göz kapağı altında oluk tarzında çukurluk gelişir. Bu çukur bölgenin üzerinde de alt yağ dokusu fıtıklaşmasına bağlı olarak torbalanma görülür. Bu iki şekil bozukluğu göz altı bölgesinde dalgalanmış bir görünüme neden olur.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir. Deri fazlalığı göz kapağının katlanma yerinden alınır. Yara izi deri katlanma yerinde kaldığından ameliyat izi fark edilemez. Dikişler beşinci günde alınır. Bir hafta istirahat yeterli olur.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al