'Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor'

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.

'Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor'

 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Hollanda'nın skandal tavrına ilişkin, "Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor." dedi.

'Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor'Tarhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'da yaşananların adil olmadığını belirterek, bu durumun Hollanda'nın da çıkarına uygun düşmediğinin altını çizdi.

Zaman zaman siyasette böyle durumların olabileceğini ifade eden Tarhan, "Oradaki vatandaşlarımızın, kendi doğrularını lobi gibi kapı kapı dolaşıp anlatması lazım. Türkiye'nin çıkarı burada. Türkiye neden referanduma gidiyor? Türkiye nasıl bir dönüşüm yaşıyor? Türkiye'nin daha güçlü olması, Avrupa'nın da lehinedir." diye konuştu.

Son dönemde yaşananların, Hollanda'daki Türklerin entegrasyonunu olumsuz etkileyebileceğine ve oradaki Türk kökenli vatandaşlarda çifte standart duygusunun oluşabileceğine işaret eden Tarhan, şu görüşleri aktardı:

"Hollanda ifade özgürlüğünü önemseyen, demokratik tepkileri yücelten kültürle övünüyor. Genellikle özgürlükçülüğü, çoğulculuğu, ifade özgürlüğünü önemseyen kültür gözüküyordu ama Hollanda kendi yerlisine uyguladığı standardı Türk kökenli Hollandalılara göstermemiş oldu. Türk halkı orada kendilerine adaletsiz davranıldığını hissetti. Türkiye'den kaçan PKK ve FETÖ'cü teröristler oralarda yaşıyor. Onlara gösterilen tolerans, siyasi yapıya sadık olan Türklere gösterilmedi. AB siyasetinin çifte standardı olarak bu örneği görmek lazım."

"Provokatörlere karşı da dikkatli olunmalı"

Tarhan, tarihte bu tarz krizlerin yaşandığını ifade ederek, doğru tutumla bu durumun aşılabileceğini vurguladı.
Hollanda'nın tepkisinin orantısız olduğunu dile getiren Tarhan, "Avrupa'da sık rastlanan tepkiler var. Köpek hakları için tepki gösteren toplum orası. Teröriste gösterdiğin hoşgörüyü sokakta kendini savunan insana göstermemek... Burada ciddi korku var. Hollanda polisi paranoyak olmuş." değerlendirmesini yaptı.

Orada, yolda yürüyen insana köpekle saldırmayı gerektirecek olay olmadığını belirten Tarhan, "Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor." dedi.

Tarhan, Hollanda'nın tavrına doğru tepki verebilmenin önemli olduğunun altını çizerek, "Biz hakkımızı arıyoruz, tehlikeli değiliz'in altını çizmemiz gerekir. 'Bu topluma aitiz ve kendimizi de ezdirmeyiz' mesajının verilmesi gerekiyor. Provokatörlere karşı da dikkatli olunmalıdır. En iyi hak arama yöntemi de lobi faaliyetidir. Oradaki hükümetin doğruyu görmesini sağlamaktır. İslamofobi ile ilgili aşırı kaygıyı gidermek gerekir. Türkiye'nin haklı gerekçelerini anlatmak gerekiyor." diye konuştu.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Kendinizi mutlu edebilmeniz için bir köpek almanızı ya da uzak bir yerlere tatile gitmenizi önerebilirdik…
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompu
  • Randevu Al