'Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor'

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.

'Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor'

 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Hollanda'nın skandal tavrına ilişkin, "Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor." dedi.

'Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor'Tarhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'da yaşananların adil olmadığını belirterek, bu durumun Hollanda'nın da çıkarına uygun düşmediğinin altını çizdi.

Zaman zaman siyasette böyle durumların olabileceğini ifade eden Tarhan, "Oradaki vatandaşlarımızın, kendi doğrularını lobi gibi kapı kapı dolaşıp anlatması lazım. Türkiye'nin çıkarı burada. Türkiye neden referanduma gidiyor? Türkiye nasıl bir dönüşüm yaşıyor? Türkiye'nin daha güçlü olması, Avrupa'nın da lehinedir." diye konuştu.

Son dönemde yaşananların, Hollanda'daki Türklerin entegrasyonunu olumsuz etkileyebileceğine ve oradaki Türk kökenli vatandaşlarda çifte standart duygusunun oluşabileceğine işaret eden Tarhan, şu görüşleri aktardı:

"Hollanda ifade özgürlüğünü önemseyen, demokratik tepkileri yücelten kültürle övünüyor. Genellikle özgürlükçülüğü, çoğulculuğu, ifade özgürlüğünü önemseyen kültür gözüküyordu ama Hollanda kendi yerlisine uyguladığı standardı Türk kökenli Hollandalılara göstermemiş oldu. Türk halkı orada kendilerine adaletsiz davranıldığını hissetti. Türkiye'den kaçan PKK ve FETÖ'cü teröristler oralarda yaşıyor. Onlara gösterilen tolerans, siyasi yapıya sadık olan Türklere gösterilmedi. AB siyasetinin çifte standardı olarak bu örneği görmek lazım."

"Provokatörlere karşı da dikkatli olunmalı"

Tarhan, tarihte bu tarz krizlerin yaşandığını ifade ederek, doğru tutumla bu durumun aşılabileceğini vurguladı.
Hollanda'nın tepkisinin orantısız olduğunu dile getiren Tarhan, "Avrupa'da sık rastlanan tepkiler var. Köpek hakları için tepki gösteren toplum orası. Teröriste gösterdiğin hoşgörüyü sokakta kendini savunan insana göstermemek... Burada ciddi korku var. Hollanda polisi paranoyak olmuş." değerlendirmesini yaptı.

Orada, yolda yürüyen insana köpekle saldırmayı gerektirecek olay olmadığını belirten Tarhan, "Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor." dedi.

Tarhan, Hollanda'nın tavrına doğru tepki verebilmenin önemli olduğunun altını çizerek, "Biz hakkımızı arıyoruz, tehlikeli değiliz'in altını çizmemiz gerekir. 'Bu topluma aitiz ve kendimizi de ezdirmeyiz' mesajının verilmesi gerekiyor. Provokatörlere karşı da dikkatli olunmalıdır. En iyi hak arama yöntemi de lobi faaliyetidir. Oradaki hükümetin doğruyu görmesini sağlamaktır. İslamofobi ile ilgili aşırı kaygıyı gidermek gerekir. Türkiye'nin haklı gerekçelerini anlatmak gerekiyor." diye konuştu.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al