GÖRÜNMEYENLERDE GÖRÜNECEK

GÖRÜNMEYENLERDE GÖRÜNECEK

Sciencedaily - Ayda Çayır - NP Grup

Yapılan çalışmaya göre, beyni eğiterek, normalde gözle görülmeyen uyaranları bilinçli olarak algılayabilmek mümkün.

Her ne kadar görüş alanımızdaki her şeyi görebilsek bile, gerçekte beyin bilincimize ulaşan uyaranlar arasında kendince bir seçim yapıyor. Yapılan yeni bir çalışmaya göre, beyni eğiterek, normalde gözle görülmeyen uyaranları bilinçli olarak algılayabilmek mümkün. 

Almanya'daki Max Planck Beyin Araştırma Enstitüsü'nden öncü araştırmacı Caspar Schwiedrzik, beynin devamlı olarak çevresine adapte olan bir organ olduğuna ve eğitimle görsel algının geliştirilebileceğine dikkat çekiyor ve şöyle diyor:

"Şimdilerde insan beyninin bilinçli farkındalık oluşturma becerisinin eğitilebilir olup olmadığı sorgulanıyor. Edindiğimiz bulgular bilinçli olarak algıladığımız şeylerle algılamadıklarımız arasında sabit bir sınır olmadığını düşündürüyor. Ve bu sınırı kaydırmak mümkün."

Araştırmacılara göre beyni bilinçli olarak görme konusunda eğiterek, primer görsel korteksi strok veya travma sebebiyle hasar görmüş olan, görme engelli insanlara yardımcı olmak mümkün olabilir. Araştırmacılar normal görüşe sahip olan deneklere maskeleyerek kare ve baklava şekli gösterdiler. Testlerin başlangıcında denekler gördükleri ilk şeklin ne olduğunu bilmedikleri halde 5 eğitim seansı sonrası, hem kareyi hem de baklava şeklini daha iyi teşhis edebildiler.

Görme engelli kişiler bilinçli olarak göremeseler de, beyinleri görsel çevrelerinden gelen uyaranları belli bir düzeyde işleme tabi tutabiliyor. Geçtiğimiz yıl Harvard Tıp Okulunda yapılan bir çalışmada görme engelli bir hastanın gerçekte görmediği halde, engellerle dolu bir güzergahta yol alabildiği saptandı.  

Schwiedrzik'e göre, bu yeni araştırma görme engelli hastaların zihinsel olarak algıladıkları ancak göremedikleri şeylere karşı bilinçli farkındalık kazanmalarına yardımcı olabilir, sonradan edinilmiş kortikal körlüğü olan hastalar için potansiyel tedavilere kapı aralayabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al