Google çalışan kadınlar için emoji tasarladı

Google mühendisleri iş hayatındaki kadınları temsil edecek 13 yeni emoji tasarladı.

Google çalışan kadınlar için emoji tasarladı
Paylaş:

Mobil cihazlarda kullanılan yüz ifade sembolleri emojilere onay veren ve standart hale getiren Unicode konsorsuyumuna sunuldu.

Google ekibi bu örneklerin "kadınların dünyadaki önemli rollerini daha iyi yansıtması ve genç kadınları güçlendirilmesini" umduklarını söyledi.

Emojiler arasında sağlık sektörü çalışanları, bilim insanları ve iş kadınları da var. Emojiler bir durumu anlatmak için akıllı telefonlar ve internet üzerinden mesajlaşmada giderek daha sık kullanılıyor.

Japoncada 'e' (resim) ve 'moji' (karakter) kelimelerinin birleşimiyle oluşturulan emoji terimi 2013 yılında Oxford İngilizce Sözlüğü'ne eklendi.

Google ekibi tasarımları için New York Times gazetesinde çıkan "Emoji Feminizmi" başlıklı bir yorum yazısından ilham aldıklarını söylüyor.

Yazıyı kaleme alan Amy Butcher makalesinde, "Merak ediyorum, mesleğinde yükselen ateşli profesyonel kadın nerede? Avukat nerede? Muhasebeci nerede? Peki ya cerrah?" ifadelerini kullandı.

Butcher yazısında "Bize yeni nesil Amerikan kadınlarının artık azınlık olmadığını ve Amerikan evlerinde ekmek kazanan çoğunluk olduğumuz söyleniyor. Ama elimize geçen en iyi şey flamenco dansözü" diyor.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: