GERİLİM HATLARINA DİKKAT

GERİLİM HATLARINA DİKKAT

AFP

Yüksek gerilim hatları yaşlı kişilerde, Alzheimer ve demans hastalığına bağlı ölüm riskini artırıyor.

 


İsviçre'de yürütülen bir araştırmada yüksek gerilim hatlarına 50 metreden yakın bölgede yaşayan yaşlı kişilerde, Alzheimer ve demans hastalığına bağlı ölüm riskinin arttığı sonucuna ulaşıldı.

American Journal of Epidemiology Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, 1990-2000 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2000-2005 yılları arası 30 yaş üzeri 4.7 milyon kişinin ölüm verisi analiz edildi.

Araştırmada, 220-380 kV gerilimli elektirik hatlarına 50 metreden daha yakın bölgede yaşayan kişilerde, 600 metreden daha uzak yaşayan kişilere göre Alzheimer hastalığına bağlı ölüm riskinin 1.24 kat daha fazla olduğu tespit edildi.

220-380 kV'luk gerilim hatlarının yakınında en az 5 yıldır yaşayan kişilerde söz konusu risk artışının 1.51 kat olduğu görülürken; en az 10 yıldır yaşayanlarda 1.78 kat, en az 15 yıldır yaşayanlarda ise 2 kat olduğu görüldü.

Yüksek gerilim hatlarının yanı sıra evdeki elektronik cihazlardan da düşük frekanslı manyetik alan kaynaklı risklerin ortaya çıkabileceği biliniyor. Ancak ev içindeki cihazlardan kaynaklanan elektro-manyetik alan risklerinin, cihazların kullanılmadığı dönemde kapalı tutulması gibi basit önlemlerle azaltılabileceği belirtiliyor.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al