GERİLİM HATLARINA DİKKAT

GERİLİM HATLARINA DİKKAT

AFP

Yüksek gerilim hatları yaşlı kişilerde, Alzheimer ve demans hastalığına bağlı ölüm riskini artırıyor.

 


İsviçre'de yürütülen bir araştırmada yüksek gerilim hatlarına 50 metreden yakın bölgede yaşayan yaşlı kişilerde, Alzheimer ve demans hastalığına bağlı ölüm riskinin arttığı sonucuna ulaşıldı.

American Journal of Epidemiology Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, 1990-2000 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2000-2005 yılları arası 30 yaş üzeri 4.7 milyon kişinin ölüm verisi analiz edildi.

Araştırmada, 220-380 kV gerilimli elektirik hatlarına 50 metreden daha yakın bölgede yaşayan kişilerde, 600 metreden daha uzak yaşayan kişilere göre Alzheimer hastalığına bağlı ölüm riskinin 1.24 kat daha fazla olduğu tespit edildi.

220-380 kV'luk gerilim hatlarının yakınında en az 5 yıldır yaşayan kişilerde söz konusu risk artışının 1.51 kat olduğu görülürken; en az 10 yıldır yaşayanlarda 1.78 kat, en az 15 yıldır yaşayanlarda ise 2 kat olduğu görüldü.

Yüksek gerilim hatlarının yanı sıra evdeki elektronik cihazlardan da düşük frekanslı manyetik alan kaynaklı risklerin ortaya çıkabileceği biliniyor. Ancak ev içindeki cihazlardan kaynaklanan elektro-manyetik alan risklerinin, cihazların kullanılmadığı dönemde kapalı tutulması gibi basit önlemlerle azaltılabileceği belirtiliyor.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al