Gereksiz antibiyotik kullanıma dikkat

Kullanımından herhangi bir zarar gelmeyeceği düşünülen antibiyotikler, bilinçsiz alınırsa sağlığı kötü etkiliyor.

Gereksiz antibiyotik kullanıma dikkat

Kullanımından herhangi bir zarar gelmeyeceği düşünülen antibiyotikler, bilinçsiz alınırsa sağlığı kötü etkiliyor.

Türk Klinik ve Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon  Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Antibiyotik Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oral  Öncül, kullanımından herhangi bir zarar gelmeyeceği düşünülen antibiyotiklerin,  bilinçsiz alımının sağlık sorunlarının artışına zemin hazırlayabildiğini  bildirdi. Öncül, yaptığı yazılı açıklamada, bakteri kaynaklı enfeksiyon  hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin, günümüzde en sık  kullanılan ilaçlar arasında yer aldığını belirtti. Antibiyotiklerin gerektiğinde ve uygun şekilde kullanıldığında enfeksiyon  hastalıklarının kontrolünde büyük yarar sağladığını aktaran Öncül, ancak gereksiz  kullanımın, bu ilaçlar açısından direnç gelişimine, hasta açısından da yan etki  ve maliyet artışına neden olduğunu ifade etti. Öncül, antibiyotiklerin günümüzde yaygın ve gereksiz kullanım alanlarının  üst solunum yolu, yumuşak doku ve üriner sistem enfeksiyonları ile  gastroenteritler (mide-bağırsak iltihabı) olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bunlardan özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 70-80  etkeni virüsler olup, antibiyotik tedavisine gereksinim duyulmamaktadır. Benzer  şekilde gastroenteritli hastaların yalnızca yüzde 15-20'sinde antibiyotik  gereksinimi söz konusudur. Buna karşın her iki hasta grubunda da antibiyotik  kullanımı oldukça yaygın olarak devam etmektedir. Antibiyotiklerin gereksiz  kullanımının, başta antibiyotiklere karşı direnç gelişimi olmak üzere, dirençli  enfeksiyon oranlarında artışa, mortalite (ölüm oranı) ve morbidite (hastalık)  artışına, uzun süreli hastanede yatış ya da gereksiz sağlık harcamaları gibi  sorunlara neden oluyor. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı, özellikle birden  fazla ilaç kullanan ileri yaş grubu hastalarda, antibiyotiklerin diğer ilaçlarla  etkileşimine, bu durum da diğer sağlık sorunlarının artışına neden  olabilmektedir. Son derece yararlı ve kullanımından herhangi bir zarar  gelmeyeceği düşünülen antibiyotikler, bilinçsiz kullanımları sonucunda ciddi  sağlık sorunlarının artışına da zemin hazırlayabilmektedir.” Antibiyotik tüketiminin az olduğu ülkelerde direnç sorununun nispeten  daha az olduğunu aktaran Öncül, her türlü denetime rağmen gereksiz antibiyotik  tüketiminin beraberinde getirdiği sorunların tüm dünyada giderek daha ciddi bir  boyuta ulaştığını bildirdi. Prof. Dr. Öncül, antibiyotiklerin hastanelerde akılcı kullanımının da son  derece önemli olduğunu vurguladı. Son yıllarda ilaç sektörünün yeni antibiyotik üretimine kısıtlı bütçe  ayırdığını ifade eden Öncül, en az gelişme kaydedilen ilaç grubunun da  antibiyotikler olduğunu belirtti. Öncül, toplum düzeyinde antibiyotiklerin gereksiz kullanımının başlıca  nedeninin reçetesiz antibiyotik satışı olduğuna işaret ederek, bu nedenle  toplumun bilinçlendirilmesi ve bu ilaçları reçete eden hekimlerin akılcı  antibiyotik kullanımını sağlayacak danışmanlık hizmeti ve eğitim konusunda  desteklenmesi gerektiğini kaydetti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al