GENETİK SORUNLARI BASKILIYOR

GENETİK SORUNLARI BASKILIYOR

Milliyet Cadde

Etkisi yıllardır bilinen anne sütünün özelliklerine, genlerdeki olumsuzlukları baskılayıcı yönler de eklendi.

 


Kanser, diyabet, alerjik hastalıklar ve pek çok sağlık sorununa karşı koruyucu etkisi yıllardır bilinen anne sütünün özelliklerine, genlerdeki olumsuzlukları baskılayıcı yönler de eklendi.

Dünya Anne Sütüyle Beslenme Akademisi Üyesi, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF Emzirme Danışmanı Prof. Dr. Gülbin Gökçay, “Anne sütünde bağışıklık sistemini güçlendiren bir milyon hücre var. Hastalıklara karşı korumada en büyük ilaç anne sütü” diyor. Gökçay, son araştırmalara dayanarak anne sütüyle ilgili en yeni verileri paylaştı.

Genlerdeki olumsuzlukları baskılıyor: Belçika’da yapılan bir çalışmada alkolizm nedeniyle hastaneye yatanların anne sütünden eksik beslendiği ortaya çıktı. Şizofreniye yakalanmada risk faktörlerine bakıldığında annenin şizofren olması ve az anne sütü almak,  risk faktörleri. Anne sütünün ‘nutri genomik’ özelliği olduğu belirtiliyor. Yani genlerdeki olumsuzlukları baskılayabiliyor.

Aşının etkisini artırıyor: Anne sütü alanlarda aşının koruyucu etkisi daha yüksek oluyor.

Toksik maddelerin atılmasını sağlıyor: Besinler yoluyla alınan toksik maddeler vücuttan daha kolay atılıyor.

Ruhsal hastalıklar az görülüyor: Anne sütüyle beslenen çocuklarda bazı ruhsal hastalıklar daha az görülüyor.

Şişmanlıktan koruyor: Koruyucu etkisi, erkek çocuklarda ve özellikle annesi şişman olan
bebeklerde daha belirgin.

HİPERAKTİVİTE DAHA AZ GÖRÜLÜYOR:

Hiperaktivite anne sütü alan çocuklarda daha az görülüyor. Ayrıca ergenlik döneminde ruhsal sorunlar daha az görülüyor.

Yüksek kolesterole tahammülü artırıyor: İlk altı ay sadece anne sütü alan bebeklerde damar sertliğini önleyici etki görülüyor. İlk altı ay anne sütüyle beslenenlerde kolesterol yüksek çıkıyor ama ilginç şekilde bu yükseklik vücudun kolesterole olan tahammülünü artırıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al