Deprem Travma Psikolojisi

GENÇLİK İKSİRİNE ÇOK AZ KALDI

GENÇLİK İKSİRİNE ÇOK AZ KALDI

AFP

İngiliz bilim adamlarının yaptığı son araştırma da artık tedaviye tahmin  edilenden daha yakın olunduğunu gösterdi.

University College London'dan bilim adamları, bir proteinin üretilmesini  durdurmak üzere yapılan genetik müdahaleyle dişi farelerin ömrünün yüzde 20  uzamasını sağladı.

Araştırmaya imza atanlardan Dominic Withers, insanlarda da bulunan S6  Kinase 1 (S6K1) adı verilen proteinin etkilerinin durdurulmasının dişi farelerde  yaşlılıkla bağlantılı birçok sağlık sorununun engellenmesine katkıda bulunduğunu  vurguladı. S6K1 proteinini üretmemesi için genleriyle oynanan dişi fareler  ortalama 950 gün yaşadı. Bu da bu farelerin kontrol grubundaki farelerden 160 gün  daha fazla yaşadığı anlamına geliyor.

Withers, proteini üretmeyen dişi farelerin daha uzun süre yaşamasının  yanı sıra bu hayvanların daha zayıf, daha hareketli ve daha sağlıklı olduğuna  dikkati çekti.

Araştırmada, bu proteini üretemeyen erkek farelerin ömrünün uzamadığı  ancak S6K1'i üreten diğer erkek farelere göre daha zayıf, daha sağlıklı olduğu ve  bağışıklık sistemi için önem taşıyan lenfosit hücrelerinin bulunduğu belirtildi.  Proteinin engellendiği erkek farelerde ömrün neden uzamadığına açıklama  getirilemedi.

Daha önceki araştırmalar, S6K1 proteininin üretilmemesinin hücrelerdeki  enerji miktarını dengelemekte önemli rol oynayan AMPK adı verilen bir başka  molekülün işlevini artırdığını göstermişti.

AMPK molekülünü harekete geçiren metformin gibi ilaçlar, genellikle aşırı  kiloya bağlı tip 2 şeker hastalarında kullanılıyor.

Amerikan Science dergisinde yayımlanan İngiliz bilim adamlarının kaleme  aldığı makalede, kısa zaman önce Rus bilim adamlarının yaptığı araştırmanın,  metforminin farelerin ömrünü uzatabildiğini gösterdiği de vurgulandı.

Bilim adamları, 1930'lu yıllardan bu yana fareleri ve kısa zaman önce  maymunları kullanarak yaptıkları araştırmalarla kalori miktarının yüzde 30  azaltılmasının bu hayvanların ömrünü yüzde 40'a kadar uzatabileceğini, yaşlılıkla  bağlantılı hastalıkların engellenebileceğini gördü.

İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma ise yemekten mahrum kalmadan  da aynı olumlu etkilerin elde edilebileceğini gösterdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al