Gençliğin sırrı dut çekirdeğinde

Türk bilim adamlarının büyük başarısı... İnönü Üniversitesi uzmanları, dut çekirdeğinden antioksidan deposu yağ elde etti. Araştırmayı yapan merkezin müdür yardımcısı: Dünya literatüründe böyle bir çalışma yok.

Gençliğin sırrı dut çekirdeğinde

Türk bilim adamlarının büyük başarısı... İnönü Üniversitesi uzmanları, dut çekirdeğinden antioksidan deposu yağ elde etti. Araştırmayı yapan merkezin müdür yardımcısı: Dünya literatüründe böyle bir çalışma yok.

Malatya İnönü Üniversitesi uzmanları, ses getirecek bir çalışmaya imza attı. Darende Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Uluata, bazı meyve çekirdekleri ve tohumların yağını analiz etti.

RAF ÖMRÜ UZAYACAK

Araştırma sonucunda dut çekirdeğinden elde edilen yağın, omega 6 asidi ve hücre yıkımını azaltarak yaşlılık etkilerini geciktiren antioksidan özellikli E vitaminleri açısından zengin olduğu belirlendi. Uluslararası Gıda Kongresi'nde de bildiri olarak sunulan araştırmanın tez danışmanlığını üstlenen İnönü Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nurhayat Özdemir, 'Dut çekirdeğinin yağının yaklaşık yüzde 80 oranında omega 6 yağ asidi barındırdığını tespit ettik' dedi. Özdemir, gıda sanayiinde de kullanılabilecek yağın ürünlerin raf ömrünü uzattığını tespit ettiklerini de belirtti.

'HİÇBİR ZARARI YOK'

NURHAYAT Özdemir şunları söyledi: Şimdiye kadar dutun çekirdeği hiç değerlendirilmemiş. Dünya literatüründe de böyle bir çalışma yok. Bu yağın hiçbir zararı yok. Kalp hastalığı ya da yüksek kolesterolü bulanan kişiler de tüketebilir. AKŞAM
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al