GENÇLER TELEFON BAĞIMLISI

GENÇLER TELEFON BAĞIMLISI

ANKA

Akıllı telefon kullanan gençlerin yarısından çoğunun telefonlarına bağımlı olduğu ortaya çıktı.

 


İngiltere'deki yayıncılık ve telekomünikasyon düzenleme kurumu Ofcom tarafından yapılan bir araştırmada, akıllı telefon kullanan gençlerin yarısından çoğunun telefonlarına bağımlı oldukları ifade ediliyor.

İngiltere'deki yayıncılık ve telekomünikasyon düzenleme kurumu Ofcom tarafından 12-15 yaş arasında 521 kişinin incelendiği bir araştırmada, akıllı telefon kullanan gençlerin yarısından çoğunun telefonlarına bağımlı oldukları ve bu gençlerin yüzde 34'ünün yemek yerken, yüzde 47'sinin tuvalet ve banyoda ve yüzde 27'sinin sinemada, kütüphane, tiyatro gibi yerlerde telefon kullandıkları ifade ediyor.

Financial Times'ın yansıttığı araştırmada, gençlerin yüzde 47'sinin akıllı telefonu olduğu belirtilerek, bu grubun yaklaşık yüzde 60'ının kendini 'bağımlı' olarak tanımladığı ve yüzde 71'inin telefonlarını sürekli açık tuttuğuna dikkat çekiliyor.

GENÇLER EN ÇOK KISA MESAJ ATIYOR

Araştırmaya göre, gençler cep telefonlarını hala en çok kısa mesaj atmak ve arama yapmak için kullanıyor. Ayrıca, müzik dinlemek, fotoğraf çekmek, oyun oynamak ve sosyal paylaşım sitelerini ziyaret etmek de akıllı telefonlarla yapılan en popüler uygulamalar arasında yer alıyor.

İngiltere'de yetişkinlerin üçte birinin de akıllı telefon kullandığına dikkat çekilen araştırmada, yetişkinler arasında en yaygın markanın hala iPhone olduğu ama gençler arasında Blackberry'nin tercih edildiği belirtiliyor.

Ofcom Araştırma Müdürü James Thickett, gençler ev dışında akıllı telefonla internet kullandığını vurgulayarak aileleri riskin farkında olmaları konusunda uyarıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al