GENÇLER TELEFON BAĞIMLISI

GENÇLER TELEFON BAĞIMLISI

ANKA

Akıllı telefon kullanan gençlerin yarısından çoğunun telefonlarına bağımlı olduğu ortaya çıktı.

 


İngiltere'deki yayıncılık ve telekomünikasyon düzenleme kurumu Ofcom tarafından yapılan bir araştırmada, akıllı telefon kullanan gençlerin yarısından çoğunun telefonlarına bağımlı oldukları ifade ediliyor.

İngiltere'deki yayıncılık ve telekomünikasyon düzenleme kurumu Ofcom tarafından 12-15 yaş arasında 521 kişinin incelendiği bir araştırmada, akıllı telefon kullanan gençlerin yarısından çoğunun telefonlarına bağımlı oldukları ve bu gençlerin yüzde 34'ünün yemek yerken, yüzde 47'sinin tuvalet ve banyoda ve yüzde 27'sinin sinemada, kütüphane, tiyatro gibi yerlerde telefon kullandıkları ifade ediyor.

Financial Times'ın yansıttığı araştırmada, gençlerin yüzde 47'sinin akıllı telefonu olduğu belirtilerek, bu grubun yaklaşık yüzde 60'ının kendini 'bağımlı' olarak tanımladığı ve yüzde 71'inin telefonlarını sürekli açık tuttuğuna dikkat çekiliyor.

GENÇLER EN ÇOK KISA MESAJ ATIYOR

Araştırmaya göre, gençler cep telefonlarını hala en çok kısa mesaj atmak ve arama yapmak için kullanıyor. Ayrıca, müzik dinlemek, fotoğraf çekmek, oyun oynamak ve sosyal paylaşım sitelerini ziyaret etmek de akıllı telefonlarla yapılan en popüler uygulamalar arasında yer alıyor.

İngiltere'de yetişkinlerin üçte birinin de akıllı telefon kullandığına dikkat çekilen araştırmada, yetişkinler arasında en yaygın markanın hala iPhone olduğu ama gençler arasında Blackberry'nin tercih edildiği belirtiliyor.

Ofcom Araştırma Müdürü James Thickett, gençler ev dışında akıllı telefonla internet kullandığını vurgulayarak aileleri riskin farkında olmaları konusunda uyarıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al