GENÇLER SİLAHLANIYOR

A.A

İngiltere'de her 10 gençten birinin bıçaklı  saldırılardan korunmak için bıçak taşıdığı bildirildi.

Newsbeat adlı radyo için ComRes araştırma kurumu tarafından yapılan  araştırmanın sonuçlarına göre, hükümet bıçaklı saldırıların merkezi haline gelen  kent, kasaba, bölge ve okullarda olağanüstü önlemler almasına rağmen, buralarda  yaşayan gençlerin yüzde 10'unun bıçak taşımaktan vazgeçmediği belirtildi.

Araştırmacıların sorularını yanıtlayan gençlerin yarısından fazlasını  oluşturan yüzde 55'lik bölümü, diğer gençlerin de silahlı olabileceği korkusuyla  delici ve kesici aletler taşıdıklarını söyledi.

Gençlerin yüzde 53'ü hükümetin önümüzdeki dönemde de şiddeti  önleyemeyeceği, gençler arasında süregelen şiddetin artacağı görüşünü dile  getirdi.

Gençlerin yüzde 25'i bıçaklı saldırıların hedefi olan en az bir kişi  tanıdıklarını söylerken, yüzde 44'ü ise polisin kendilerini korumaktan aciz  olduğuna inandıklarını ifade etti.

Ankete katılan gençlerin yüzde 30'u bıçaklı saldırı suçlarına daha ağır  cezalar verilmesinin bu tür şiddeti önleyebileceği yolunda görüş bildirdi.

Gençler polisle yapacakları işbirliğinin sonuçlarından korktuklarını da  belirtti ve yüzde 49'u silah ya da bıçak taşıdığını bildikleri diğer gençler  hakkında polise asla bilgi vermediklerini söyledi. Gençlerin yüzde 70'i  saldırılarda kullanılabilecek nitelikteki bir bıçak satın almanın çok kolay  olduğunu ifade ederken, gençlerin büyük bölümü de bıçak ve benzeri silahları  saldırılarda kullanmak için değil, yaşıtları arasında saygı uyandırmak için  taşıdığını söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanı Alan Johnson sonuçları değerlendirirken, bıçak  taşıma ve kendisini bu yolla korumanın İngiltere'de bir kültür haline geldiğini,  bu kültürü değiştirmenin uzun zaman alacağını ifade etti.

İngiltere İçişleri Bakanlığı 2008 yılı Haziran ayında 12 milyon  sterlinlik bir Bıçaklı Saldırıları Engelleme Programı başlatmıştı. Program gereği  bıçaklı saldırıların yoğun olarak görüldüğü 10 bölge tespit edilmiş ve bu  bölgelere öncelik verilmişti.

Program çerçevesinde İngiltere'de polis son dönemde sokaklarda daha çok  kişiyi durdurup arama yapıyordu. Bu arada gençlerin sık gittikleri yerlere  havaalanlarındaki gibi güvenlik kapıları konulması için çalışmalar da  sürdürülüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al