GENÇLER ENDİŞE İÇİNDE

GENÇLER ENDİŞE İÇİNDE

Alev Nallar

Gençlerin yarısı geleceği için sürekli endişe içinde...Neden mi? İşte cevabı.


Işık Üniversitesi'nin, 3617 denek üstünde yaptırdığı “Üniversite tercih ve algı araştırması”,çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı. Dünyanın en saygın araştırma kurumlarından GFK- Türkiye tarafından yapılan araştırma, dünya ölçeğinde en fazla denekle yapılan ilk araştırma özelliğini taşıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, gençlerin %50'si geleceği için sürekli endişeliyken,  %95'i kariyerinde en üst noktayı,%90'ı çok para kazanmayı, %87'si de maddi açıdan güvende olmayı önemsiyor.

SINAVA ÖĞRENCİLER ÇALIŞIRKEN TERCİH FORMUNU AİLELER DOLDURUYOR...

Üniversiteye girecek aday öğrencilerin tercih edecekleri üniversiteye karar vermesinde en etkili faktörün “Aileler (%78)” olduğu görülmektedir. Tercihi etkileyen diğer faktörler ise “Dershane öğretmenleri (%48)”, “Okuldaki öğretmenleri (%38)” ve “Arkadaşları (%33)” şeklinde sıralanmaktadır.

Şuanda üniversitede okuyan öğrencilerin üniversite seçimini de en fazla etkileyen faktörün aday öğrencilerdeki gibi “aile bireyleri (%77)” olduğu görülmektedir.

“Aile bireylerini” takip eden diğer etkili faktörler ”Dershane öğretmenleri (%35)”, “Okuldaki öğretmenler (%22)” ve “Arkadaşlar (%21)” şeklinde sıralanmaktadır.

Aday öğrenciler ve üniversitede okuyan öğrencilerin tercihlerini etkileyen en etkili faktörler değerlendirildiğinde görülmektedir ki öğrenciler adayken “rehber hocalar”, “okuldaki öğretmenler”, “arkadaşlar”’dan etkilenmekte ancak tercih formu doldurulurken karar vermede bu kişilerin etkisi azalmaktadır.

“İYİ BİR GELECEĞE SAHİP OLMAK ÜNİVERSİTEYE GİTMEKTEN GEÇER..

”Hem aday öğrenciler hem şu anda üniversitede okuyan öğrencilerin üniversiteye gitmelerini tetikleyen nedenlerin başında “İyi bir kariyer sahibi olmak”, “iyi bir meslek sahibi olmak” ve “iyi bir geleceğe sahip olmak” konularının geldiği görülmektedir.

ÜNİVERSİTE TERCİHİNDE ÖNCE “BÖLÜM”

Üniversite tercihinde “üniversite adı”, “bölüm” ve “puan” önceliği sorgulandığında en önemli konunun hem aday öğrenciler hem de şuanda üniversitede okuyan öğrenciler için “bölüm” olduğu göze çarpmaktadır.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al