Gençler aileleriyle ne için tartışıyor

İşte cevaplar...

Gençler aileleriyle ne için tartışıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de gençler aileleri ile en çok yaptıkları harcamalar, tüketim alışkanlıkları, kılık kıyafet, en az ise din ve siyaset nedeniyle tartışıyor.

Bakanlığın 18-25 yaş arası gençler arasında yaptırdığı araştırmaya göre, erkekler, kızlara oranla daha fazla sorun yaşıyor. Gençlerin yüzde 32’si en çok yaptıkları harcamalar nedeniyle aileleriyle sorun yaşadıklarını belirtirken, yüzde 26.5’i arkadaş seçimi konusunda sıkıntı yaşıyor. Araştırma sonucu çocuklarının dini tutumlar-davranışlar ile siyasi görüşler konusunda da ailelerin daha az tartıştığını ortaya koyuyor.

Buna göre gençlerin yüzde 10.7’si dini tutum ve davranışlarda, yüzde 8’i de siyasi görüşleri konusunda ailesi ile sorun yaşıyor. Araştırma sonucuna göre gençlerin yüzde 63.4’ü ‘mutlu’, yüzde 13,6’sı ‘çok mutlu’, yüzde 20,4’ü ‘orta’, yüzde 2,2’si ‘mutsuz’ ve yüzde 0,5’i de ‘çok mutsuz’ cevabını veriyor.

Araştırmaya göre, gençlerin aileleriyle tartışma sebepleri ve bunların oranları şöyle:

Yemek ve ev düzeni alışkanlığı: Yüzde 24.7. Kılık-kıyafet tarzı: Yüzde 23.3. Eğlence tarzı: Yüzde 22.6. Aile içi ilişkiler: Yüzde 20. Evlilik ve aile hayatına bakış: Yüzde 17.1. Geleneklere bağlılık: Yüzde 15.7 Okul ve meslek seçimi: Yüzde 14.7. Akrabalık ilişkileri: Yüzde 14.3.

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ergenliğe girmiş çocuğa söylenmeyecek 4 şeyi sorduk.
  • Kadın - erkek ilişkilerinde ilk buluşma çok büyük önem taşıyor. Peki flört döneminin başlayıp başlamayacağına karar verilebilecek bu ilk randevu için
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Susan Farmer 37 yaşında ve 243 kilo. Doktorlar eğer kısa zaman içinde en az 120 kilo vermezse öleceğini söyledi. Nedeni ise mutsuzluk...
  • Çocuklarda obezite kireçlenmeye neden oluyor.
  • Televizyon kanallarındaki dizi furyası, özellikle genç kesim üzerinde etkili...
  • Randevu Al