Genç kızlar vücudundan utanıyor

Yahoo Health'in son araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Genç kızlar vücudundan utanıyor

Araştırmaya göre 13-19 yaş arası genç kızların yüzde 94’ü vücutlarını beğenmiyor.

Aynı yaş grubundaki erkeklerin yüzde 70’i ise fiziksel özelliklerinden memnun. 06 Ocak 2016 - 10:27:00Genç kızlar vücudundan utanıyor

Yahoo Health, 13-64 yaş aralığındaki genç kız ve genç erkeklere vücutlarının görünümü hakkında ne hissettiklerini sordu.

ABD’de yapılan bu araştırma, kadınların yaşamlarının büyük bölümünde bedenlerine olan güvenlerini artırmak için çabaladıklarını ortaya koydu. Yahoo Health'in araştırmasına göre 13-19 yaş arası genç kızların yüzde 94’ü vücudunun görünümünden utanıyor. Aynı yaş aralığındaki erkeklerin bedenini beğenenlerin oranı kızlara göre 3.5 kat fazla.

ERKEKLER DAHA POZİTİF

Araştırmaya göre 13-64 yaş erkeklerin yüzde 70’i bedenlerini beğeniyor veya durumlarından memnun. 64 yaş üstü erkeklerde ise bedenlerine beğeni azalıyor.

Araştırmayı yorumlayan psikolog Sari Shepphird, sonuçların şaşırtıcı olmadığını belirterek “ABD kültüründe kadınların kiloları yaşı ne olursa olsun önemlidir. Bize yüklenen gerek görsel gerekse sözsel mesajlarda da kadınların tıpkı modeller gibi zayıf ve bakımlı olması istenir. Gençleri mutsuz eden şey de bu gerçeklikten uzak algı... Ancak erkekler için vücut güzelliği o kadar da önem teşkil etmez” diyor.

ANNELER ÇOK ETKİLİYOR

Kadınların bedenleriyle ilgili en mutlu oldukları yaş aralığı 35-54. Ancak bu, kadınların yalnızca yüzde 13'lük bir bölümünde oluşan bir düşünce. Shepphird'e göre, genç kızlar için bu noktada anne faktörü devreye giriyor. Annenin kilo konusundaki kendine güveni kızına da yansıyor. Annelerin tutumu, kadınların bu konudaki mutluluk oranını yüzde 40 daha olumlu yönde etkiliyor.

YAHOO HEALTH

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Müstakil Akademi 5. Silsile’ eğitim programının konuğu oldu.
  • Ergenlik döneminde yaşanan sorunların normal kabul edilmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemesi büyük problemlerin atlanmasına yol aç
  • Kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili oluyor.
  • Milyonlarca adayın hayallerindeki bölüme yerleşebilmek için heyecanla beklediği YKS tercih dönemine çok az bir zaman kaldı.
  • Meslek seçiminde en kritik noktalardan birinin kişinin kendi özelliklerini tanıması ve kendi özelliklerine uygun mesleği seçmesi olduğunu belirten Pro
  • Duygudurum bozuklukları, ergenlik döneminde sık görülebilen psikiyatrik bozukluklarının başında geliyor.
  • Randevu Al