GELİŞİMDE KARDEŞİN ROLÜ BÜYÜK

GELİŞİMDE KARDEŞİN ROLÜ BÜYÜK

AFP

Çocuk gelişiminde kardeşlerin de anne-baba kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Kardeşler hayatı etkiliyor.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, çocukların anne ve  babalarından olduğu kadar kız ya da erkek kardeşlerinden çok şey  öğrenebileceklerini, bu nedenle kardeşlerin çocuk gelişimi üzerindeki öneminin  hafife alınmaması gerektiğini ortaya koydu.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan araştırmaya göre  ebeveynler, sosyal kurallar hakkında çocukları üzerinde daha etkili olurken,  kardeşler "sokakta" davranış biçimi konusunda rol oynuyor.
 
Kardeşlerden öğrenilenler arasında okulda ve arkadaş çevresinde nasıl  davranılması gerektiği konusu ön sırada yer alırken, küçüklerin büyüklerden  sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları edinme ihtimali de bulunuyor.

Illinois Üniversitesiden profesör Laurie Kramer, çocukların günün büyük  bölümünü geçireceği sosyal çevreye daha yakın olmaları nedeniyle kardeşlerin  çocuk gelişimine katkılarının gözden kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdi. 

Kramer, ebeveynlerin yapabileceği en önemli işlerden birinin, en başından  kardeşler arasında dayanışmayı artırmaya yardım etmek olduğunu kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al