GELİRİNİ DE ETKİLİYOR

GELİRİNİ DE ETKİLİYOR

Haber7

Çocukluktaki psikolojik sorunların kişinin hayatı boyunca ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabileceği ortaya çıktı.

 


İngiltere'de yapılan araştırmaya katılan 17 bin 634 kişi, doğumunun ilk haftasından 50 yaşına kadar izlendi.

Çocuklukta ciddi psikolojik sorunları olanların gelirinin 50 yaşına geldiklerinde, sorun yaşamamış olanlardan yaklaşık yüzde 25 daha az olduğu belirlendi.

Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada, çocuklukta ciddi sağlık sorunları yaşayanların ise 50 yaşında diğerlerinden ortalama sadece yüzde 9 daha az kazandığı vurgulandı.

Araştırmacılardan James Smith, buna göre çocukluktaki psikolojik sorunların, sağlık sorunlarından daha fazla olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtti.

Ayrıca bilim adamları, sorun yaşamış çocukların yetişkinlikte işlerine daha az özen gösterdiğine, bu kişilerde evlenme oranının daha düşük ve diğerlerinden daha dengesiz sosyal ilişkilere sahip olduğuna dikkati çekti.

Daha önce ABD'de yapılan araştırmalar da çocuklukta yaşanan psikolojik sorunların kişinin hayatı boyunca olumsuz sosyoekonomik etkileri olabileceğini göstermişti.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al