GEÇMİŞİNİZİ YENİDEN YARATIN

GEÇMİŞİNİZİ YENİDEN YARATIN

THE NEW YORK TIMES

İtibar onarıcılar, Twitter'da hiç aptalca davranmamış gibi görünmenizi sağlıyor. İşte detaylı bilgiler.

 


Çevrimiçi itibar yöneticileri diye bilinen yeni nesil internet uzmanları, olumsuz mesajları silme, sakıncalı arama sonuçlarını gizleme ve müşterinin sanal itibarını denetleme hizmeti sunuyor. Kişinin itibarının giderek Google, Facebook ve Twitter tarafından belirlendiği bir çağda, aslında çevrimiçi bir yenilenme sağlayan bu hizmetler, genelde övücü özellikleri ön plana çıkarıp olumsuz olanları saklayarak kişinin internetteki görünümünü iyileştiriyor.

California'da faaliyet gösteren, sektörün en büyük şirketlerinden Reputation. com'un müdürü Michael Fertik, "İnternet insanların çevrimiçi hayatlarını mahvetmek için başvurulan bir yer oldu. Bu, kişilerin çevrim dışı hayatlarının da altüst olduğu anlamına geliyor. İnternetin artık kişilerin kendi başlarına kontrol edemeyeceği kadar karmaşık, büyük ve hızlı olduğu bir noktadayız.

İnsanlar şimdi internette kendilerini destekleyecek teknoloji uzmanlarına ihtiyaç duyuyor" diyor. Hayatımızın daha büyük kısmını, blog tutmak veya tatil fotoğraflarını Facebook'a koymak gibi aktivitelerle çevrimiçi yaşamaya başlayınca, aşırı bilgi paylaşımının olumsuz etkileri arttı. New York'un büyük halkla ilişkiler şirketlerinden Rubenstein Communications'ın eski çevrimiçi itibar yönetimi sorumlusu Bryce Tom, "Bir süre nispeten gelişmemiş olarak kalan sektör, hızla büyüyüp temel sektörlerden birisine dönüştü" diyor. Şirketten geçen yıl ayrılan Tom, itibar yönetimi firması Metal Rabbit Media'yı kurmuş. Diğer şirketler geniş müşteri tabanına sahipken, Tom'un firmasının müşteri kitlesi daha varlıklı.

Müşteriler arasında, sarhoşken çektirdikleri fotoğrafları şirketlerin işe alma sorumluları görmeden silmek isteyen üniversiteliler, çalıştığı hukuk firmasına ortak olmaya çalışırken internetteki işiyle ilgisiz fotoğrafları kaldırtmak isteyen bir şirket avukatı ve bir bloga yazdığı, alkollü araç kullanmaktan dolayı tutuklanışını anlatan mesajlarının emlak ilanlarını gölgelediği Miamili bir emlakçı var. Reputation.com'dan Michael Fertik, "Sosyal ağlar, internetteki yorumlar ve aşırı bilgi paylaşımı, herkesin itibarını ve mahremiyetini tehdit ediyor. İnsanlar artık bu diş macununu tüpe nasıl geri sokacaklarını düşünüyor" diyor. İnternete yüklenen bir şeyi silmek, imkânsız olmasa bile çok zor. Bu yüzden, çevrimiçi itibara ince ayar, genelde arama motorlarını aldatarak yapılıyor. İmajına düşkün olan ve internetin yapısını bilenler bunu, internete olumlu içerik yerleştirerek kendi başlarına yapmayı deneyebilir.

Bunun için kendi web sitelerini veya bloglarını kurmak ya da Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi gözde sosyal ağlara üye olmak gerekebilir. Şansları yaver giderse, internetteki aramada ilk bu siteler çıkar ve can sıkıcı içeriği bastırır. Ama bu taktiklerin gücü sınırlı, özellikle de söz konusu siteler popülerse ve arama motorlarıyla uyumlu hale getirilmişse. Çevrimiçi itibar yöneticileri, web sayfalarını başka sitelerden ne sıklıkla bağlantı verildiğine bakarak sıralayan Google ve Bing gibi arama motorlarının işleyiş tarzından yararlanıp daha da ileri gidiyor.

Arama motorlarını aldatmak isteyen bu yöneticiler, müşterinin onayladığı arama sonuçları listesiyle bağlantılı sahte web siteleri kuran programcılar görevlendiriyor. Sitelerle eşleşme arttıkça, onaylı sitelerin sıralamadaki yeri de yükseliyor. İnternette iyi görünmenin bedeli kişiye göre değişiyor.
Reputation.com sıradan vakalarda yıllık 120 ile 600 dolar arası ücret alıyor. Tom, "Şöhretler, siyasetçiler ve üst düzey yöneticiler o kadar şanslı değil. Onlara yönelik programlar daha büyük ustalık gerektirdiği ve işin önemi daha büyük olduğu için, 5 ile 10 bin dolar arası para ödüyorlar" diyor. Utah merkezli çevrimiçi itibar yönetimi şirketi Big Blue Robot'un kurucusu Don Sorenson, "En zoru, müşterinin az rastlanır bir ada sahip olduğu vakalar. Smith veya Brown gibi bir soyadınız olması iyi, ama nadir bir ada sahipseniz kesinlikle size özel hizmet gerekir" diyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al