GECE YİYENLER DEPRESYONA DAHA YAKIN!

GECE YİYENLER DEPRESYONA DAHA YAKIN!

Psikiyatri Kongresi'nde açıklandı: "Gece yiyenler kendilerine güvenleri daha düşük insanlar ve de daha çok kilo alıyorlar"

AYŞEGÜL AYDOĞAN ATAKAN

"Kilolar" İstanbul'da, Hilton Oteli'nde düzenlenen 42. Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde masaya yatırıldı. "Farklı Yaş Gruplarında Kadınlar ve Kilolar" konulu panelde konuşan Dr. Ayşegül Aksakal günlük kalorinin yarıdan fazlasını gece alanların daha zor zayıfladığını, bu grubun depresyona daha yatkın olduğunu söyledi. Gece yiyenlerin kendilerine güvenlerinin daha düşük olduğunu belirten Dr. Aksakal, şişmanların 3'te birinde, şişman olmayanların ise yüzde 2-5'inde "tıkınma atakları" görüldüğüne işaret etti.

'Şişmanlar damgalanıyor'
Şişman kişilerin, ayrımcılığın birçok şekliyle karşı karşıya kaldığını belirten Dr. Aksakal, şöyle konuştu: "Şişmanlığın derecesi arttıkça aile içinde, okulda, hastanede, işyerinde, bankada, sokakta, kısacası her yerde ayrımcılık da artıyor. Şişmanlar kendilerini de damgalıyor. Bu da depresyon ve bütün ruhsal yakınmalarda artışla sonuçlanıyor."

Sıfır beden yasağına destek
Bu arada aşırı zayıflığı özendirdiği gerekçesiyle pek çok Avrupa ülkesinde "sıfır beden" modellere podyuma çıkma yasağı getirilmesine psikiyatrlardan da destek geldi. Panelde söz alan Prof. Dr. Şahika Yüksel, "Bu yasağın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Kiloyu kontrol altına almak takıntı haline gelirse hayatın düzeni bozulur. Bir süre sonra ise o kontrol patlayacak hale gelir" dedi.

KAYNAK:
//www.milliyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al