Gece sık uyanmak ruhsal dengeyi bozuyor

Gece uykusunun sık sık bölünmesinin ruh sağlığını olumsuz etkileyebildiği belirlendi.

Gece sık uyanmak ruhsal dengeyi bozuyor
Paylaş:

Gece uykusunun sık sık bölünmesinin ruh sağlığını olumsuz etkileyebildiği belirlendi. geceuyanmakTel Aviv Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, 8 saatlik gece uykusunun "onarıcı" olmayabileceğini, uykunun kısa süreli de olsa sık sık bölünmesinin dikkati, ruh hali ve dengesini olumsuz etkileyebileceğini gösterdi.

Gece uyku süresi ve uyku kalitesini belirlemek üzere 20-29 yaşındaki katılımcıların bileğine bir cihaz takan bilim adamları, gönüllülerden ilk gece 8 saat aralıksız uyumalarını istedi.

UYKU SORUNUNUZ MU VAR?

Yeni anne-baba olup gece sık sık bebeğine bakmak zorunda kalanlar ve gece çalışanların durumunu anlamak isteyen bilim adamları, ikinci gün katılımcıları gece 10-15 dakikalık testler için birkaç kez uyandırdı. Depresyon ve dengesiz ruh hali gözlenen bu kişilerin odaklanma sorunları yaşadığı da belirlendi. Bilim adamları, toplamda 8 saatlik uykunun bölünmesinin 4 saat uyumaya denk geldiğini, yetersiz uykunun birçok hastalığa zemin hazırladığını belirtti. Araştırmanın sonuçları "Sleep Medicine" dergisinde yayımlandı. REUTERS