Gece idrar kaçırmasını hafife almayın!

Aileler dikkat! Geceleri idrar kaçırma durumu ciddiye alınmıyor ancak çocuklarda önemli psikolojik sorunlara yol açıyor.

Gece idrar kaçırmasını hafife almayın!

Aileler dikkat! Geceleri idrar kaçırma durumu ciddiye alınmıyor ancak çocuklarda önemli psikolojik sorunlara yol açıyor.

 Haber3Türk Çocuk Ürolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar Tekgül, “Geceleri idrar kaçırma durumu ciddiye  alınmıyor, önemli bir sorun gibi görünmüyor ancak çocuklarda önemli psikolojik  sorunlara yol açıyor” dedi. Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen 11. Türk Çocuk Ürolojisi  Kongresi'ne katılan Türk Çocuk Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar  Tekgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 5-15 yaş grubu çocukların  yüzde 15'inin, idrar kaçırma sorunu yaşadığını söyledi. Tekgül, 5 yaşındaki bir çocuğun ayda iki geceden fazla yatak ıslatmasının  normal olmadığını, bu sorununun 18 yaşındaki her 100 kişiden birinde görülmeye  devam ettiğini söyledi. Ailelerin, çocuklarındaki idrar kaçırma sorununu ciddiye almadığına ve  bir sorun gibi görmediğine dikkati çeken Tekgül, “Yatak ıslatma sorunu  kendiliğinden düzelebilen bir sorun olduğu için gelişimsel gecikme sorunu olarak  tanımlanıyor. Sorun, çocuğun büyümesi sırasında idrar kontrolü ile ilgili bazı  işlevlerin olgunlaşmasının gecikmesi nedeniyle meydana geliyor” dedi.  ÇOCUK RUH SAĞLIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN… İdrar kaçırmanın, hem çocuğun hem de ailenin günlük yaşamını olumsuz  etkilediğine değinen Tekgül, şöyle konuştu: “Çocuklarda yatak ıslatma bir hastalıktır, tedavi edilmelidir. Geceleri  idrar kaçırma durumu ciddiye alınmıyor, önemli bir sorun gibi görünmüyor, ancak  çocuklarda önemli psikolojik sorunlara yol açıyor. Çocuğun kendine olan güveni  azalıyor. Ailelerin sorunun kendiliğinden geçmesini beklemeden çocuk üroloğuna  başvurması gerekiyor. Aksi takdirde çocuğun okul hayatı ve günlük hayatı olumsuz  yönde etkileniyor. Bu psikolojik sorunlar bazen telafisi zor durumlara bile  dönüşebiliyor. Yatak ıslatma çocuğun utanmasına yol açan bir durum olduğu için  çocuk kimseyle konuşmadan bu sorunla kendi başına mücadele etmek zorunda  kalıyor.” Çocukların gece idrar kaçırmasının belirli sebepleri olduğunu ifade eden  Tekgül, şöyle konuştu: “Yatak ıslatmak tembellikten kaynaklanmıyor, bilinçli bir davranış  değil. Çocuğun gece altını ıslatması anne babanın bu konuda yeterli ilgiyi  göstermemesi veya çocuğu iyi eğitmemesi sonucu da oluşan bir durum değildir. Anne  babanın çocuğun yatak ıslatmasına tepki ile yaklaşması veya cezalandırma yolunu  seçmesi, sorunu çözmek bir yana, derinleştirir.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al