Geç baba olanlarda korkutan tehlike

İzlanda Üniversitesi’nde çalışan Dr. Kari Stefansson ve ekibi, yaptıkları araştırma sonucunda, ileri yaşta baba olanların çocuklarına, genetik mutasyonları daha fazla geçirdikleri sonucuna vardı.

Geç baba olanlarda korkutan tehlike

İzlanda Üniversitesi’nde çalışan Dr. Kari Stefansson ve ekibi, yaptıkları araştırma sonucunda, ileri yaşta baba olanların çocuklarına, genetik mutasyonları daha fazla geçirdikleri sonucuna vardı.

İzlanda’da baba olma yaşının yükseldiğini ve bu durumun Avrupa’da da gözlemlendiğini belirten Stefansson, bu durumun, “toplumdaki otizm oranın artışına anlamlı bir katkıda bulunduğu” yorumunu yaptı. 78 ailenin incelendiği araştırmanın sonuçlarına göre, ileri yaşta baba olmak, otizm riskinin yanı sıra şizofreni riskini de artırıyor.

AY AY ÇOCUK GELİŞİMİ

Aynı zamanda Down Sendromu gibi kromozomal bozukluklar yaşayan çocukların annelerine bakıldığında da ileri yaşta anne olmanın daha yaşlı yumurtalar yüzünden bu gen mutasyonlarını aktardığı ortaya çıktı. Ortalama 29.7 yaşında baba olan bir erkek 63 yeni gen mutasyonunu aktarırken, 46.2 yaşında baba olan bir erkek 126 mutasyon aktardı. Bu mutasyonların birçoğu çocuklar üzerine bir etki etmese de bazıları tehlike yaratabiliyor. Iceland Üniversitesi'nden genetik ve nöroloji uzmanı Dr. Kari Steffansson önceleri Avrupa'da bir erkek için çocuk sahibi olma yaşı ortalaması 27.9 iken 2011 yılında bunun 33 olduğunu belirtti. Araştırma ekibi çocuk sahibi olan 78 çiftte gen mutasyonunu inceledi ve 44 çocukta otizm, 21 çocukta ise şizofreni tespit etti. BBC  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al