Deprem Travma Psikolojisi

GEBELİKTE UTANDIRAN ANLAR

Anneyizbiz
  
Gebelikte utandıran anlar dediğimiz aşırı gaz, idrar kaçırma, vücut kokusu gibi durumlar aslında doğal.

 


AŞIRI GAZ


Gebelikle birlikte bağırsaklar ve midenin yerleşiminde büyüyen uterus nedeniyle değişiklikler olur. Ayrıca bağırsak pasajında hem basıya hem de progesteron hormonunun bağırsak hareketlerini azaltması nedeniyle gaz oluşumunu tetikler. Artmış karın içi basıncı ile birlikte aşırı gaz oluşumu gebelikte istem dışı gaz çıkışına neden olabilir.

Bu durumu önlemek için gaz yapıcı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmek, bol sıvı almak, posalı yiyecekleri bolca tüketmek ve bol hareket etmek yararlı olacaktır.

İDRAR KAÇIRMA


Sık idrar yapma gebelik boyunca başta gelen bir şikayettir. Gebelik haftası ilerledikçe, özellikle son üç ayda büyümüş uterus kitlesi ve fetusun gelen kısmı (çoğunlukla baş) ile simfiz pubis arasında sıkışan mesanenin kapasitesindeki azalma sonucu sık idrar yapma ve idrar kaçırma şikayeti daha da fazlalaşmaktadır. Yanma şikayeti de varsa mutlaka idrar yolu enfeksiyonu yönünden incelenmelidir.

GENİTAL KOKULAR


Vaginal akıntı, irritasyon ve enfeksiyonlar gebelerde sıklıkla görülür. En sık rastlanan sorun candida albicans, yani mantar enfeksiyonlarıdır. Yanma, kaşıntı, çökelek peyniri tarzında akıntı ile kendini gösterir. Bunun yanında özellikle ilerleyen gebelik haftalarında kişisel bakımın yapılması da güç olacağından bu durum da genital bölgede kokuya neden olabilir.

ANİ KUSMALAR


Gebeliğin ilk üç ayında gebeliğe bağlı bulantı, kusmalar sık görülür. Bazen bir yiyecek bazen bir eşyanın kokusu kusmayı tetikleyebilir. Bu durumdan kaçınmak için iyi havalandırılmış, kokusuz ortamlarda bulunmak, sık aralıklarla ve küçük miktarlarda kuru gıdaların alınması önerilebilir.

SALDIRGANLIK VE UNUTKANLIK

Gebeliğin kendisi başlı başına bir stres faktörüdür, anne için bir sorgulama ve belirsizlikle giden bir süreçtir. Progesteron etkisi ile özellikle ilk üç ayda sürekli uyuma isteği, dalgınlık, unutkanlık ile kendini gösterir. Günlük hayatta sorunlara neden olmaması için, küçük notlar alınması kolaylık sağlayacaktır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al