GAZZE'YE SABIR ÖDÜLÜ

GAZZE'YE SABIR ÖDÜLÜ

DHA

Şanlıurfa'da, 'Sabır Peygamberi' olarak bilinen Hz. Eyyüp'e ait türbenin bulunduğu Eyyüp Nebi Beldesi'nde yapılan 'Dünya Sabır Günü' etkinlikleri kapsamında, uluslararası sabır ödülü bu yıl, İsrail'in abluka ve baskılarına maruz kalan Filistin halkına verildi.

İnsanların gösterdiği sabrın ödüllendirilip, örnek alınması amacıyla Şanlıurfa'da 8'inci kez düzenlenen 'Dünya Sabır Günü' etkinlikleri dün gece, Viranşehir'e 20 kilometre uzaklıktaki Eyyüp Nebi Beldesi’nde yapıldı. Etkinliğe, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Viranşehir Kaymakamı Erdoğan Kaan Yılmaz, bürokratlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile değişik kentlerden gelen çok sayıda kişi katıldı. Slayt gösterileri, şiir ve ilahi dinletilerinin ardından, sağlık, sosyal yaşam, aile ve uluslararası sabır kategorilerinde ödüller dağıtıldı.

Vali Yardımcısı Yıldıray Malğaç'ın başkanlık ettiği 9 kişilik komisyon tarafından belirlenen sabır ödülleri, şehit ve gazi yakınları ve gösterdikleri sabır ile öne çıkan kişilere verildi. Törende ilk ödülü İsrail’in abluka ve baskıları sırasında gösterdikleri sabırdan dolayı Gazze halkına verildi.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, 'uluslararası sabır ödülünü', Gazze Belediye Başkanı Majed Aburamandan adına törene katılan Filistin Kültür Elçisi Moheeb Jouda'ya verdi. Tekirdağ'ın Saray İlçesi'ndeki sel felaketinde eşi ve 3 çocuğu ölen, kendisi de hayatını kaybeden Fatih Çakar'ın Erzurum’daki babası Vahdettin Çakar da ödülünü Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan'dan aldı. Gecede ayrıca, 12 silah arkadaşlarıyla birlikte 2 yıl önce Şırnak'taki Küpeli Dağı'nda şehit olan Komando Onbaşı Kasım Aksoy’un ailesine ‘sabır ödülü' verilmesi törene katılanları duygulandırdı. Kızları Zeliha ve Güneş’in cenaze töreninde yırtık çorap ve yalın ayakla katılması ile herkesi duygulandıran Kasım Aksoy için verilen ‘sabır ödülü'nü kardeşi Ömer Aksoy Viranşehir Kaymakamı Erdoğan Kaan Yılmaz'dan aldı.

Törende ayrıca, şehit Mehmet Uyar, Adnan Yaslı, gazi Mehmet Yavuz, İsa Alkan, kolları olmadığı halde çalışıp öğrencilere burs veren Hacer Acar, ilerlemiş yaşına rağmen torunlarını sırtında okula taşıyan Ali Araz, kanserle mücadelesi ile örnek olan Murat Ceylan ile 10 çocuğundan 8’inin gözleri görmeyen baba Mehmet Nuri Kaman'a da ödül verildi.

Dünya Sabır Ödüllerinin sahiplerine verilmesinin ardından etkinlik, Ahmet Özhan'ın Tasavvuf Müziği konseri ile sona erdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al