Gazete okuyun zihniniz açılsın

Bunamayı engellemenin yolu gazete okumaktan geçiyor. ABD’li bilim ekibinin araştırmasına göre entellektüel aktivite zihni güçlendiriyor.

Gazete okuyun zihniniz açılsın

Bunamayı engellemenin yolu gazete okumaktan geçiyor. ABD’li bilim ekibinin araştırmasına göre entellektüel aktivite zihni güçlendiriyor.

ABD’nin Rush Üniversitesi ve Illionis Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar, ilerleyen yaşlarda yapılan okuma yazmanın zihni güçlendirdiğini ortaya koydu. Araştırmada, yaş ortalaması 81 olan 152 katılımcı yer aldı.

ZİHNİNİZİ ÇALIŞTIRMANIN YOLLARI Daha önce hiçbir bunama belirtisi göstermemiş yaşlıların bir yıl boyunca yaptıkları zihinsel egzersizler ölçüldü ve beyin taramaları yapıldı. Katılımcıların gazete, dergi okumak, mektup yazmak, iskambil, satranç, dama oynamak gibi aktiviteleri yapma sıklıkları 1 ile 5 arasında puanlandırıldı.

Beynin bilgi dolaşımını sağlayan sinir liflerini içeren beyaz madde seviyesinin, bu aktiviteleri sıklıkla yapanlarda daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu seviyenin entellektüel aktiviteye göre değiştiğini açıkladı. Araştırmaya başkanlık eden doktor Konstantinos Arfanakis, “Gazete okumak, mektup yazmak, kütüphaneye gitmek, satranç oynamak. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a ait beyin MR’ı kullanılarak 3 boyutlu yazıcı aracılığıyla kopyası oluşturuldu.
  • Türkiye’de ilk kez yaşayan bir insan beyninin 3D kopyası yapıldı. O kişi Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu.
  • Dikkat! Aşırı sıcak ve nem beyin hastalıklarına yol açıyor. Yaşlıların ve bebeklerin sıvı tüketimine özen gösterilmeli. Aşırı sıcak ve nem metabolik y
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Pandemide olumlu düşünmenin koruyucu etkisi var. Pandemi psikolojisi ile mücadelede bunlara dikkat!
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • Randevu Al