FUTBOL ASABİYET YAPIYOR!

 FUTBOL ASABİYET YAPIYOR!
Paylaş:

MİLLİYET

İngiltere’deki araştırmaya göre bilgisayarda futbol oynayanlar, şiddet oyunları oynayanlara oranla sinirlenmeye daha yatkın...

 


Futbol oyunları özellikle gençlerin büyük ilgisini çekiyor, satış rekorları kırıyor.DIŞ HABERLER

İngiltere’de bulunan Huddersfield Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, bilgisayarda futbol oynayanların, şiddet içerikli oyunlar oynayanlara oranla olaylara daha agresif tepkiler verdikleri görüldü.

Araştırmada, zannedilenin aksine şiddet içerikli oyunların değil, futbol oyunlarının insanları daha sinirli yaptığı gözlemlendi. Araştırmada 40 erkek ve 40 kadın katılımcı, bilgisayarda şiddet içeren bir oyunu veya futbol oyununu rastgele paylaşarak oynadı. Oyun esnasında katılımcıların, kalp atışları, solunum hızları ve beyin faaliyetleri ölçüldü.

Araştırma sonucunda, bilgisayar oyunlarında gol atmanın vücudu, birini öldürmekten daha çok etkilediği, futbol oynayanların kalp atışlarının arttığı gözlemlendi. Dr.  Simon Goodson, bilgisayarda futbol oyunu oynayanların şiddet içerikli oyunları tercih edenlere göre, fiziksel ve duygusal olarak daha aşırı tepkiler verdiklerini söyleyerek, “Futbol oyununa kendini kaptıranlar, gerçek hayatlarında sinirlenmeye ve duygusal dengesizliklere daha yatkın hale geliyor ve şiddete meyilleri artıyor” dedi.