Fransız şarabında zehir

Fransa'nın Burgonya bölgesindeki organik şarap üreticileri, tarım ilacı kullanmayı kabul etmedikleri için dava edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Fransız şarabında zehir
Paylaş:

Fransa'nın Burgonya bölgesindeki organik şarap üreticileri, tarım ilacı kullanmayı kabul etmedikleri için dava edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

fransizsarabiTarım Bakanlığı'nın organik şarap sektörüne verdiği destek ve Fransız şarabındaki tarım ilacı kalıntısına dair artan uyarılar düşünüldüğünde, bu durum şaşırtıcı. Yılda 110 bin ton tarım ilacı kullanan Fransa bu alanda ABD ve Japonya'nın ardından dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci sırada. Geçen Şubat'ta yapılan bir araştırmada test edilen Fransız şaraplarının yüzde 90'ında tarım ilacı kalıntısı bulunması ses getirdi. Fransız asmaları bir yaprak zararlısının taşıdığı bulaşıcı bakteri hastalığına (flavescence doree) karşı dirençsiz. Fransız yasaları Burgonya gibi şarap üretilen birkaç bölgede tarım ilacı uygulanmasını zorunlu kılıyor. Şimdi Burgonya'daki bir organik üretici, piretrin içeren Pyrevert adlı tarım ilacını kullanmayı reddettiği için yasayı çiğnemekle suçlanıyor. Asmalarında hastalık olduğuna dair kanıt bulunmadığını belirten üretici, bir nörotoksin olan Pyrevert'in sadece yaprak zararlılarını değil yararlı böcekleri de öldürdüğünü savunuyor. Bu üretici altı ay hapis ve 30 bin euro para cezası alabilir. Bir diğer organik üretici tarım ilacı kullanmayı kabul edince, sadece bir Euro para cezası aldı. Fransa 2007 tarihli Grenelle çevre yasası kapsamında, tarım ilacı kullanımını 2018'e kadar yüzde 5 0 a zaltmayı v adetti. Tarım Bakanı Stephane Le Foll, bu hedefi tutturmak için yeni bir sürdürülebilir tarım yasa tasarısı sundu. Tasarının görüşülmek üzere bu ay içinde Fransa parlamentosuna sunulması bekleniyor. Önleme amaçlı tarım ilacı kullanımını kabul etmeyen organik üreticileri suçlu olarak görmek, Fransa'nın sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçmesine yardımcı olmaz. Burgonya'da bu tür tarım ilaçları kullanımını zorunlu kılan yasa, sadece kötü bir politika değil Fransız şaraplarının imajı açısından da korkunç bir durum. Bu yasa değiştirilmeli ve Fransa parlamentosu sürdürülebilir tarımla ilgili yeni yasa tasarısını kabul etmeli. THE NEW YORK TIMES