Fobisini duyunca çok şaşıracaksınız

Tripofobi yani delik korkusu. Belki dünyada çok az kişide olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak ünlü bir isimden itiraf geldi.

Fobisini duyunca çok şaşıracaksınız
Paylaş:

Kardashian ailesinin ünlü üyelerinden bir tanesi Kendall Jenner, kendisinde tripofobi olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde internette bu korkusunu itiraf eden Jenner şunları söledi, "Benim tripofobim olduğunu bilen hiç kimse var mı? Tripofobikler küçük delikli tuhaf yüzeylerden korkar. Bu yüzden pankek, petekli bal yiyemiyorum. Çok aptalca geliyor biliyorum ama sandığınızdan çok daha fazla insanda bu korku var. Hatta bu yüzden anksiyete geçiriyorum."

Kendall Jenner'ın anksiyetik atakları yüzünden geçtiğimiz günlerde annesi Kris Jenner apar topar iş için Londra'da bulunan kızının yanına gitmişti. Anne Kris Jenner, Keeping up with Kardashians isimli televizyon programında geçtiğimiz günlerde bu durumu açıkladı.

PEKİ TRİPOFOBİ DELİK FOBİSİ NEDİR?

Peynir yüzeyindeki gibi ya da bal peteklerindekine benzer delik görüntüleri sizi rahatsız ediyorsa sizde de tripofobi olabilir. Yani delik fobisi. Kulağa tuhaf geliyor ama nadir görülen bir fobi olsa da gerçek.

Eğer bu tür objelere karşı duygusal tepkiler veriyorsanız bu fobinin bir belirtisi. Zararsız nesnelerdeki bu deliklere karşı tepki gösterilmesinin de bir nedeni var. İngiltere'deki Essex Üniversitesi'nden profesör Arnold J Wilkins'e göre fobiler normalde bir deneyim sonucunda gelişir. Bu fobinin nedenleri ise kişinin daha önce köpek ısırığına, yılan sokmasına ve benzeri şeyleri maruz kaldıktan sonra vücudunda delikler oluşması olabilir.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: