Fobileriniz Yaşam Sürenizi Kısaltıyor

Amerikalı bilim adamları, neofobisi (değişiklik ve yeniliklerden korkma) olan kişilerin ömürlerinin daha kısa olduğunu saptadı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan makaleye göre, neofobi, sıçanlarda belirli stres hormonlarının düzeyinin artmasına neden oluyor. Chicago Üniversitesi'nde görevli psikolog Sonia Cavigelli başkanlığındaki ekip, göçmen sıçan olarak bilinen 'rattus norvegicus' türündeki 28 sıçanı yeni bir çevreyle karşı karşıya bıraktılar. Yeni çevrede fazla hareket etmeyen ve çok korkan sıçanların kanındaki glikokortikoid hormonlarının düzeyinin, yenilikleri keşfetmeye çalışan sıçanlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi.

  

Stres etkili

Bilim adamları, aynı hormonların, insanların sinir sistemi tarafından stres durumlarında salgılandığını saptadı. Sürekli korku halinin sıçanların sağlığına ve yaşam süresine etki edip etmediğini başka bir deneyde araştıran bilim adamları, sıçanları her grupta 3 tane olmak üzere 14 gruba ayırdılar. Her gruba neofobisi olan bir sıçan koyuldu. Neofobisi olan sıçanların diğerlerine göre 6 ay kadar önce öldüğünü belirleyen bilim adamları, sürekli yüksek olan hormon değerlerinin vücutta hasarlara neden olabileceğini, bunun da ömrü kısaltabileceğini açıkladılar.

 

 

KAYNAK

//www.habersaglik.com/haber/48419.asp

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Hamur işi ve tatlı isteği depresyon habercisi… Mevsimsel depresyon kadınlarda daha fazla görülüyor.
  • Depresyon vücudunuzun yanı sıra zihninizi de etkileyebilir. Depresyonda olanlarda fazla veya az uykuda kalma sık görülen bir sorundur. Bu oran daha ço
  • Örselenmiş Kadın Sendromuna Dikkat! Çaresizliği öğrenen kadın depresyona giriyor… Anahtar sesi dahi korkutuyor!
  • Zaman zaman kötü hissetmek hayatın normal bir parçasıdır. Fakat vücudunuzu boşluk ve kaygı esir aldığında ve gitmediğinde bu depresyon olabilmektedir.
  • Randevu Al