FİZİKSEL BELİRTİLERİ ÇARPITAN HASTALAR

FİZİKSEL BELİRTİLERİ ÇARPITAN HASTALAR

FİZİKSEL BELİRTİLERİ ÇARPITAN HASTALAR

Fiziksel belirtileri çarpıtan Hipokondriyazis hastaları neden en ufak bir belirtiye ölümcül bir hastalıkmış gibi algıladıkları, neden bedenlerine bu kadar duyarlı olduklarını, elinde rontgen ve MR sonuçları ile doktor doktor dolaştıklarını ve tedavilerini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

 
Fiziksel hastalıkları hastalar neden çarpıtırlar? Bu kişilerin yaşadığı duygu durum nedir? Bu davranışı ile hangi psikolojik boşluğun doldurulması hedeflenmektedir? Ruh sağlığı ve hastalıkları spektrumu içerisinde Hipokondriyazis olarak bilinen ‘Hastalık Hastalığı’ nedir? İlk belirtilerini ne zaman verir? Bu kişilerin temel davranışları nelerdir? Eşlik eden psikiyatrik hastalıklar nasıl fark edilir? Bu kişilerin beden algılama durumlarındaki bozukluk nasıl giderilebilir? Bu hastalıklar bazı travmatik yaşantılar sonrasında mı ortaya çıkar? Fiziki hastalık şikayetlerinin altında yatan temel sebepler nelerdir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Hekimleri beğenmeyen, kendisinin daha iyi bildiğini düşünen ve hekimi sorgulayan hastane hastane dolaşarak ömrünü buralarda harcayan, konulan teşhise güvenmeyen bu kişilerin hastalıklarının altında ilgi ve sevgi odağı olmak gibi talepler yer alıyor mu? Yıpratıcı ve bıktırıcı bu hastalık nasıl bir seyir izler gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan  ve Uzman Psikolog Zehra Erol olacaklar.

Hastalık hastalığı, kimlerde görülür, genetik yatkınlık var mıdır? Tedavisinde ilaç etkili midir? Psikoterapi hastaya ne sağlar? Yakınmalar nasıl giderilir? gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Valencia Üniversitesinden araştırmacıların fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğini kullanarak, empatiyle ilişkili beyin yapıları hakkında yürüttükleri bilimsel bir araştırmanın sonucunda elde edilen kişinin kendisini bir başkasının yerine koyabilme becerisi olan, empatiden sorumlu beyin devrelerinin kısmen şiddetle ilişkili devreler olduğuna ilişkin sonuçları İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV’de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al