FİZİKSEL BAĞIMLILIĞA DİKKAT

FİZİKSEL BAĞIMLILIĞA DİKKAT

REUTERS

Sağlık açısından egzersizin her zaman önerilmesine karşın, aşırı egzersizin fiziksel bağımlılığa yol açabildiği açıklandı.

Tufts Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan araştırmada, aşırı koşunun, ilaç alma alışkanlığıyla benzer yanları bulunduğu ortaya çıktı.

44 erkek ve 40 dişi farenin egzersiz tekerinde koşarken veya haraketsizlerken yapılan araştırmanın başında yer alan Robin Kanarek, beslenme gibi yaşamın diğer unsurlarında da ölçülü olmak gerektiğini belirterek, "Egzersiz, bir insanın yaşamının diğer unsurlarıyla karışmadığı sürece, hem fiziksel, hem de akıl sağlığı açısından iyi bir şey" dedi.

Araştırmacılar, "anorexia athletica" adı verilen egzersiz bağımlılığını canlandırmak için, hareketli ve hareketsiz fareleri, günde bir saat ve saat yönünde yemek verilenler şeklinde gruplara ayırdılar. Tüm dört gruptaki farelere aşırı doz eroinin belirtilerini derhal yok eden naloxone isimli bir ilaç verildi.

Behavioral Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmada, hareketli farelerde narkotik bağımlılarındaki gibi belirtilerin azaldığı görülürken, günde sadece bir saat yemek verilen aktif farelerin daha fazla koştuğu ve daha fazla belirtinin azaldığı gözlendi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al